Novým místopředsedou pro vnitřní život strany, organizaci voleb a komunální politiku výbor zvolil Milana Bičíka, informovala mluvčí KSČM Věra Karasová.
Záměr snížit počet místopředsedů ze šesti na čtyři oznámili komunisté před týdnem. V tiskové zprávě to tehdy zdůvodnili tím, že příprava na podzimní volby tak bude efektivnější. Poslanec Jiří Dolejš navíc přiznal, že za tím jsou i ekonomické důvody. "Tři místopředsedové funkci vykonávají bez nároku na honorář, protože mají poslanecké platy, zbylí jsou placeni stranou," podotkl před týdnem.
Kromě Bičíka jsou dalšími místopředsedy KSČM Miloslava Vostrá, Jiří Maštálka a Stanislav Grospič. Vostrá je místopředsedkyní pro ekonomiku, Maštálka je místopředsedou pro zahraniční politiku a Grospič pro odborné zázemí. Šéfem strany je Vojtěch Filip, který je stejně jako Grospič a Vostrá poslancem.
Komunisté obviňují koalici z nedemokratických metod
Mluvčí KSČM Karasová také informovala o stanovisku k povolební situaci v Poslanecké sněmovně, které kritizuje to, že zástupce KSČM nebyl zvolen do nejužšího vedení dolní komory. O funkci místopředsedy sněmovny se ucházel Filip, ale podle očekávání nebyl zvolen. Nepodpořili ho především poslanci ODS, TOP 09 a Věcí veřejných (VV), které nyní vyjednávají o nové vládě.
Stanovisko KSČM v této souvislosti obviňuje ODS, TOP 09 a VV z nedemokratických metod vládnutí. "Svým jednáním vládní koalice přijímá způsob vládnutí, který sama označovala jako totalitní a kritizovala," píše se ve stanovisku, které podepsali Filip a Maštálka. "V situaci, kdy vládní koalice, která vzešla z voleb v květnu 2010, zachází s Českou republikou jako s válečnou kořistí, nemůže KSČM jednat jinak, než se stát nekompromisní opozicí, která bude bránit demokratické principy v České republice," uvedli.