Pondělí 30. listopadu 2020svátek má Ondřej 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šéf KSČM Filip dá v úterý svoji funkci k dispozici. Představitelé strany hodnotí volby jako fatální prohru

Předseda KSČM Vojtěch Filip na tiskové konferenci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda KSČM Vojtěch Filip na tiskové konferenci. | foto: ČTK

Praha Předseda KSČM Vojtěch Filip se rozhodl, že dá v úterý po neúspěšných volbách k dispozici svoji funkci. „Zítra to chci navrhnout kolegiu,“ potvrdil pro iDNES.cz a MF DNES Filip v SMS zprávě. Ještě předtím v rozhovoru pro deník Právo Filip uvedl, že vedení strany zvažuje dát své funkce k dispozici.

O fatální prohře, absolutním dnu či tragédii hovoří v souvislosti s výsledky KSČM v letošních krajských volbách její regionální představitelé. Komunisté získali zastupitele jen ve čtyřech krajích, počet jejich krajských mandátů se snížil z 86 na 13. Reakcí by podle krajských lídrů měla být změna rázu politiky KSČM, lepší komunikace a někteří vybízí i k personálním změnám ve vedení strany.

Kritika se týká i tolerance vlády ANO a ČSSD v čele s předsedou hnutí ANO a premiérem Andrejem Babišem (ANO) a toho, jak se ji daří voličům vysvětlovat.

Vedení strany po volbách zvažuje, že dá funkce k dispozici na listopadovém volebním sjezdu, řekl již dříve Právu předseda KSČM Vojtěch Filip. V sobotu označil výsledek strany za velkou ztrátu a historický volební neúspěch. Řekl, že ohledně sjezdu „nebude dělat unáhlené kroky“. „Uvidí se, kdo bude ochoten kandidovat a kdo se rozhodne jinak. Myslím, že to je pro každého určité zrcadlo jeho práce. I pro mě to je zrcadlo,“ řekl k volebnímu výsledku.

Na skutečnost, že stávající vedení KSČM podle všeho čeká obměna, reagoval na svém Twitteru komunistický poslanec Jiří Dolejš, který představuje v rámci strany názorový protipól. Svůj příspěvek zobrazující Filipa s další komunistickou političkou Martou Semelovou společně jedoucí na motorce doplnil komentářem: „Highway to Hell or Stairway to Heaven“, v překladu „Dálnice do pekla, nebo schodiště do nebes,“ narážejícím na slavné skladby skupin AC/DC, respektive Led Zeppelin. 

Předsedkyně jihočeského krajského výboru KSČM Alena Nohavová řekla, že Filip měl odstoupit dávno. „Pod jeho vedením jsme už poněkolikáté volby prohráli. Výsledek v krajských volbách nebyl dobrý, je to vyloženě tragédie,“ míní. Vedení KSČM podle ní nedokáže ideálně vysvětlit kroky strany. „Proč jsme třeba podporovali vládu premiéra Babiše, že důchody se navyšují díky nám,“ řekla Nohavová.

Komunisté budou poprvé od vzniku krajů chybět v zastupitelstvu Pardubického kraje. „Jednoznačně jsme neuspěli. Nejspíš nám uškodila spolupráce s panem Babišem na vládní úrovni. Katarze musí nastat v celé straně. Zbraně neskládáme, příští rok nás čekají volby do Sněmovny, tam chceme zůstat,“ řekl dříve lídr Jan Foldyna. „Začínám uvažovat, jak dál. Spoléhali jsme, že když se nám podaří něco prosadit do vlády, mohlo by nám to pomoci, ale zatím sbírá body ANO a my přicházíme o voliče. Přitom za námi nejde ani žádná kauza. Je třeba přijít s radikálním řešením,“ řekl lídr komunistické kandidátky v Libereckém kraji Stanislav Mackovík.

Ústecká krajská organizace podporuje návrh, aby vedení dalo k dispozici funkce na sjezdu, řekl její předseda Pavel Vodseďálek. Do výsledku voleb se podle komunistů v kraji promítla celostátní politika i koronavirus a obava starších voličů z účasti v hlasování. KSČM vládla na severu Čech osm let, nyní ze 13 zastupitelských mandátů obhájila čtyři. Podle místních politiků nedokázala prodat výsledky své práce. Lídr komunistů v Moravskoslezském kraji Josef Babka řekl, že změna vedení je nutná. „Celkový obraz strany a jejího vedení ovlivnil krajské volby, stejně tak jako volby předcházející,“ uvedl Babka. Domnívá se, že vedení z volebního výsledku vyvodí zcela jasnou odpovědnost.

Plzeňská KSČM považuje výsledky nejen ve svém regionu za fatální prohru. „To už je to největší dno, kam jsme se mohli dostat, když jsme jen ve čtyřech krajích. Je třeba teď učinit nějaká vnitrostranická opatření, o nichž se určitě bude jednat,“ uvedl krajský lídr a poslanec Jiří Valenta. Podle něj se musí zásadně změnit ráz politiky KSČM. „Zejména na celostátní scéně musíme být víc vidět. Celostátní témata podle mě rozhodla i krajské volby, i když některé věci s krajem vůbec nesouvisí, ale lidi na to slyší,“ dodal.

Předsedkyně jihlavského okresního výboru KSČM Helena Vrzalová, která je zároveň členkou nejužšího vedení KSČM jako předsedkyně ústřední rozhodčí komise, se rozhodlana svoji funkci ve vedení strany rezignovat. „Nechci mluvit za svoje kolegy, se kterými pravidelně spolupracuji. Můžu mluvit jen za sebe, já rezignaci podám,“ řekla.

Lídr jihomoravské KSČM Stanislav Navrkal řekl, že výsledek voleb byl nemilým překvapením. K odstoupení ale nikoho vyzývat nebude. „Určitě z toho vedení vyvodí zodpovědnost. Je ale potřeba vše řešit s chladnou hlavou. Nejsme v pozici, že bychom mohli šmahem někoho vyhodit. Předseda určitě vyvodí důsledky, mrzí ho to jako nikoho jiného. Je ale potřeba se podívat, jaké měl spolupracovníky,“ uvedl bez konkrétních jmen Navrkal.

Předseda karlovarského krajského výboru Josef Murčo připustil, že volby dopadly pro komunisty tragicky. „Měli jsme o polovinu méně voličů i přesto, že účast byla vyšší. Je potřeba naučit se svou práci prezentovat. I když jsme bojovali za vyšší důchody a další věci, voliči to v úvahu nevzali. Výměna vedení strany je samozřejmě možná, ale je třeba nejdřív říci, koho zvolit místo něho. To zatím nevíme,“ řekl Murčo.

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

Na pornu od šesti let. Českým dětem hrozí setkání s predátory i závislost

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Třiadvacetiletý Kryštof H. nikdy neměl delší vztah, známosti vždy záhy ztroskotaly. „Nakonec jsem u psychologa zjistil,...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!