Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Komunisty povede po volebním debaklu europoslankyně Kateřina Konečná, vyhrála už v prvním kole

Lídryně komunistů do eurovoleb Kateřina Konečná v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (24. dubna 2019) foto:  Michal Růžička, MAFRA

Komunisty nově vede europoslankyně Kateřina Konečná. Do svého čela ji KSČM zvolila na mimořádném sjezdu místo Vojtěcha Filipa, který rezignoval po debaklu komunistů při říjnových volbách. Po nich KSČM vypadla ze Sněmovny, když získala jen 3,6 procenta hlasů. Strana si odhlasovala, že by jí bývalí poslanci měli dát polovinu svého odstupného, na které mají nárok.
  8:16aktualizováno  20:45

Končící poslanci mají totiž nárok na odchodné, které může činit až pět jejich posledních měsíčních platů podle počtu odsloužených let. Nejvyšší výslužku si odnese Vojtěch Filip z KSČM. Byl prvním místopředsedou Sněmovny a obdrží 912 500 korun. Své straně by tak měl podle usnesení sjezdu komunistů odvést 456 250 korun.

Europoslankyně Konečná porazila tři soupeře

Na uzavřeném jednání v pražském kongresovém TOP hotelu na Chodově komunisté vybírali lídra ze čtyř kandidátů. Konečná vyhrála už po prvním kole volby, v němž získala 175 hlasů.  Její hlavní oponent, zástupce konzervativního křídla strany Josef Skála dostal 75 hlasů, exposlankyně Hana Aulická Jírovcová 63 hlasů a čtvrtý kandidát Jan Zámarský z Moravskoslezského kraje 6 hlasů.

Pozici prvního místopředsedy obhájil Petr Šimůnek a místopředsedkyní strany pro ekonomiku se stala Marie Pěnčíková, oba lidé, které si Konečná v novém vedení strany přála.

Komunisté navolili i zbytek vedení dle jejích představ. Pozici tak obhájil Milan Krajča a místopředsedou se stal i Leo Luzar.

Dolejšovi se pokus o návrat nepovedl

Do vedení strany se snažil dostat i Jiří Dolejš, který jako jediný poslanec KSČM hlasoval pro to, aby 21. srpen byl Den památky obětí invaze a následné okupace vojsky Varšavské smlouvy.

Uspěl ale Luzar, kterého podporovala Konečná a který je stejně jako ona z Moravskoslezského kraje.

Matky samoživitelky nemají na rohlíky pro děti, říká nová šéfka KSČM Konečná

„Nechceme zvedat minoritní témata, ale třeba práva zaměstnanců, silné odbory, aby lidi nedostávali žebračenky, zvyšování minimální mzdy, důchodů. Jestliže tu někdo 40 let pracoval, je ostuda, že musí žít na ubytovně,“ řekla po volební porážce strany v rozhovoru pro MF DNES europoslankyně Konečná, která i před tím byla oponentkou spolupráce s končící vládou, na niž vsadil bývalý šéf strany Vojtěch Filip.

„Matky samoživitelky nemají na rohlíky pro děti. Máme miliony zaměstnanců se špatnými pracovními podmínkami. To je ostuda vlád, které tady byly. Musíme se zaměřit na tvrdě sociální politiku,“ uvedla po volebním debaklu KSČM Konečná.

Aulickou Jírovcovou podpořil ve svém vystoupení na sjezdu bývalý předseda Vojtěch Filip. Dopředu avizoval, že na sjezdu už stejně nebude obhajovat funkci, ale jeho rozhodnutí uspíšil volební debakl, po 15 letech rezignoval na post předsedy ihned po vyhlášení výsledků voleb. 

„Lidi se zase vrátí k levicovým hodnotám, KSČM zase bude hegemonem levice. Vstanou noví bojovníci,“ tvrdí Filip.

9. října 2021

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!