14. října 2012 12:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kuba: Neumíme lidem vysvětlit, co vlastně chceme

Premiér Petr Nečas a ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Petr Nečas a ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

ČESKÉ BUDĚJOVICE „Proti Petru Nečasovi kandidovat nebudu,“ řekl v rozhovoru s LN ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.

Lidovky.cz: I v Jihočeském kraji, který byl ještě před pěti lety nejsilnější baštou pravice hned po Praze, musela ODS v krajských volbách strpět porážku nejen od ČSSD, ale nově i od komunistů a Jihočechů 2012. Kde se tedy podle vás stala chyba?
Především je třeba říci, že ODS prohrála volby ve všech krajích a výsledek strany v jižních Čechách je třetí nejlepší v republice. Z tohoto pohledu se tedy pozice Jihočeského kraje v poměru ostatních krajů příliš nezměnila, což ukazuje, že propad občanských demokratů je celorepublikovou, nikoliv regionální záležitostí. Podle mého názoru naše prohra ve volbách souvisí s tím, že na centrální úrovni nedokážeme lidem opravdu srozumitelně vysvětlit, jakou politiku prosazujeme a co všechno chceme pro lidi udělat, prostě jaká je naše dlouhodobá vize.

Kampaň se nese v duchu dohadů o tom, zda přesuneme miliardu z rozpočtu jednoho ministerstva do druhého, zda dříve opravíme jednu silnici nebo druhou. A to je špatně. ODS by měla svůj program spojit s tím, že nabídne dlouhodobou perspektivu, řekne, jak by mělo vypadat zdravotnictví za 10 let, jak si představuje budoucnost školství, prostě představí systémové reformy tak, aby tomu lidé rozuměli a ztotožnili se s tím. A to se nám bohužel nedaří. ODS se musí znovu stát srozumitelnou pravicovou stranou.

Lidovky.cz: Jak ale mají voliči rozumět, když dlouhodobě hlásáte snižování daní a pak v parlamentu navrhujete jejich zvýšení?
Ale to je opět otázka komunikace. Nejen Česko, ale i celá do Evropa se dostaly do situace, v jaké nebyly za posledních třicet let a která vyžaduje určitá řešení. A my opět musíme umět lidem vysvětlit, že zvyšování daní není součástí dlouhodobé vize ODS, ale může to být určitá dočasná nutnost, kterou musí vláda udělat. Ale lidé nám, jak je vidět, nerozumí, a to je naše chyba.

ČTĚTE TAKÉ

Lidovky.cz: Jestliže ale na jedné straně mluvíte o špatné komunikaci ODS směrem k voličům, pak zároveň nepřímo kritizujete vedení strany, případně krajské volební lídry. Měl by tedy podle vás výsledek voleb vést k personálním změnám?
To je otázka nadcházejícího kongresu ODS, ten určitě přinese určitou sebereflexi strany vzhledem k volebním výsledkům.

Lidovky.cz: Takzvaní rebelové mezi poslanci ODS údajně obcházeli některé občanské demokraty s tím, zda by v případě pádu vlády nechtěli nahradit Petra Nečase ve vedení strany. Dostal jste takovou nabídku?
Žádnou podobnou nabídku jsem nedostal, je to celé nesmysl. Jak jsem řekl, pokud získám podporu členské základny, na kongresu ODS se budu ucházet o pozici ve vedení strany, ovšem v žádném případě nebudu kandidovat proti Petru Nečasovi na post předsedy.

K TÉMATU

Lidovky.cz: Vy sám jste ale  dlouholetým předsedou ODS v Jihočeském kraji, ve kterém jako v bývalé baště pravice budou s největší pravděpodobností po volbách vládnout sociální demokraté spolu s komunisty. Cítíte za tuto změnu nějakou osobní odpovědnost?
V roce 2010 ODS na jihu Čech zvítězila v parlamentních volbách, poté opravdu prohrála komunální a následně i krajské volby. A my určitě nemůžeme říci, že jsme na regionální úrovni nic neudělali špatně, že není co napravovat. Na druhou stranu výsledek letošních voleb ale opravdu vnímám jako celorepublikový problém, nikoliv jako odraz naší politiky v jednotlivých krajích. 

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.