Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kuba prodala méně doutníků

Česko

HAVANA Vývoz kubánských doutníků klesl loni proti předloňsku o osm procent. Kuba za ně loni utržila 360 milionů dolarů (sedm miliard korun). V Havaně to oznámil viceprezident společnosti Habanos S. A. Manuel García.

Počet prodaných doutníků neuvedl. Prodej se snížil už druhý rok po sobě - v roce 2008 byl zaznamenán pokles o tři procenta.

Za důvod García označil světovou hospodářskou krizi. Hlavní podíl na loňském poklesu mělo snížení poptávky ve Španělsku, které je pro Habanos hlavním trhem a které bylo krizí těžce postiženo. Prodej ve světě podle Garcíi ovlivnily také sílící kampaně proti kouření a omezení mezinárodní letecké dopravy - v letištních bezcelních obchodech se totiž prodá plných 23 procent všech doutníků, které podnik vyváží. Obchod s kubánskými doutníky citelně ovlivňuje i zákaz jejich dovozu do Spojených států v rámci embarga, které USA na Kubu uvalily před 48 lety.

García ale řekl, že kubánské doutníky se na mezinárodním trhu držely ještě dobře, vezme-li se v úvahu, že prodej luxusního zboží ve světě klesl loni celkově o 11 procent. Kubánský ministr zahraničního obchodu Rodrigo Malmierca pak vyslovil názor, že letošní rok bude v tomto ohledu lepší, protože v zemích zasažených krizí už se projevují známky hospodářského oživení.

V Havaně právě probíhá festival pořádaný s cílem propagovat kubánské doutníky ve světě, letos si vybral za ústřední téma spojení doutníků a tequily. Z tohoto důvodu se ho účastní i jedenáct mexických společností na výrobu této lihoviny.

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor: