Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kubánci představili doutník pro ženy

Česko

HAVANA Doutníky, ať již v ústech Fidela Castra, nebo Winstona Churchilla, kubánských rolníků, nebo západních podnikatelů, byly vždy považovány za mužskou záležitost. Kuba chce ale teď na tuto libůstku nalákat i ženy a vytvořila pro ně speciální doutník Julieta s rafinovaným aromatem. Píše o tom agentura AFP.

Julieta má světlou barvu, je tenká a krátká (průměr 13 milimetrů, délka 12 centimetrů). Podle výrobce je určena pro životní styl moderní a aktivní ženy.

„Je to pocta ženě,“ vysvětluje Javier Terres, viceprezident kubánskošpanělské společnosti Habanos S. A., která v uplynulém týdnu představila Julietu na 12. havanském festivalu doutníků.

Habanos S. A. uvádí na trh všechny značky ručně vyrobených kubánských doutníků, které jsou považovány za nejlepší na světě. Při výrobě toho luxusního produktu hrají ženy prvořadou roli, připomíná Torres. V havanské továrně El Laguito tvoří 90 procent ze 300 zaměstnanců ženy, které většinou samy doutníky milují. „Velmi ráda kouřím. Žena neztrácí svou ženskost, jestliže kouří doutník, naopak,“ ujišťuje Miriam Obelinová, šedesátiletá černoška, nad jejíž tváří krouží obláčky dýmu.

A byla to žena, Norma Fernándezová, která po 14 let vyráběla dlouhé doutníky Cohiba Lanceros pro otce kubánské revoluce z roku 1959 a bývalého prezidenta Fidela Castra. Připravovala mu je až do té doby, dokud v roce 1986 nepřestal kouřit. Pak sama svou práci torcedory opustila.

„Měla jsem příležitost se s ním dvakrát nebo třikrát setkat. Řekl mi, že vyrábím dobré doutníky,“ říká dnes sedmapadesátiletá Fernándezová, jež v současnosti kontroluje kvalitu nejdražších doutníků na světě Cohiba Behike (balíček stojí kolem 375 eur, tedy asi 9800 korun).

Ženy jsou také stále častěji producentkami tabáku. Avšak v této zemi, pověstné svým machismem, muži na ženy s gustem si vychutnávající doutník, ať to jsou dělnice, nebo podnikatelky, i dnes někdy pohlížejí úkosem.

„Ženy jsou krásné. Doutníky jim nesluší,“ soudí pětašedesátiletý zedník José Torres.

Společnost Habanos S. A. s takovým názorem nesouhlasí. Naopak se snaží změnit mentalitu a vytvořit trh, který byl dlouho opomíjen. Jen deset procent kuřáků doutníků na světě totiž tvoří ženy.

Světová ekonomická krize, která vedla k poklesu přílivu turistů na Kubu, a zákony zakazující kouření v barech a restauracích západních zemí se odrazily na prodeji kubánských doutníků, jenž loni poklesl o osm procent.

Pro mnoho Kubánců, kteří vydělávají v průměru 20 dolarů (necelých 400 Kč) měsíčně a přitom by si chtěli vychutnat dobrý doutník s bohatým aromatem, však není problémem pohlaví, nýbrž peníze.

Autor:

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...