10. července 2019 16:31 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kubera předal ruskému velvyslanci usnesení Senátu odsuzující uznání účastníků okupace za veterány

Ruský velvyslanec Alexandr Zmejevskij. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský velvyslanec Alexandr Zmejevskij. | foto: MAFRA

PRAHA Předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) ve středu předal ruskému velvyslanci Alexandru Zmejevskému usnesení horní komory, která odsoudila záměr uznat účastníky okupace Československa z roku 1968 za válečné veterány. Zmejevskij zopakoval své dřívější stanovisko, že šlo o iniciativu dvou poslanců, od které se ruské vedení distancuje, řekl Kubera. Ruský záměr zveřejněný v červnu vyvolal silnou kritiku v Česku i na Slovensku, Zmejevského si kvůli tomu předvolal i prezident Miloš Zeman.

„Já jsem mu předal usnesení Senátu. On potvrdil to, co řekli i nejvyšší představitelé Ruské federace, že to je ojedinělý projev dvou poslanců, který nemá oporu, a že smlouva, kterou jsme podepsali s Ruskou federací, platí. Že to potvrdil i (ruský) prezident (Vladimir) Putin, že ta smlouva platí a že to je nějaký okrajový jev, který by nás neměl znepokojovat,“ řekl Kubera.

Fotograf ČTK Libor Hajský zachytil na svém snímku z 21. srpna 1968 na...
Nečekaně se stal svědkem příjezdu sovětských vojsk, který zachytil na svých...

K dodržování smlouvy mezi Ruskem a Českem z roku 1993 se přihlásil Zmejevskij i na červnové schůzce se Zemanem. Podle dokumentu mají obě strany vůli skoncovat s totalitní minulostí spojenou právě s okupací v roce 1968. Smlouva podepsaná tehdejšími prezidenty obou zemí označuje okupaci za nepřípustné použití síly proti Československu a následné setrvávání sovětských vojsk na československém území za neospravedlnitelné.

Kubera jednal se Zmejevským také o situaci v letectví, protože kvůli sporům o povolení k přeletům bylo na počátku července zrušeno několik spojů mezi Prahou a Moskvou. Ministerstva dopravy obou států se později dohodla na zachování současného letového provozu do konce léta, úřady mezitím budou jednat o dlouhodobém řešení situace. Předseda Senátu se ve středu ptal ruského velvyslance na podrobnější informace o příčinách sporu, Zmejevskij je ale podle Kubery neměl.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!