Úterý 18. května 2021svátek má Nataša 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kuberu jsem považoval za svého přítele, řekl Zeman. Politici vyjadřují lítost nad smrtí šéfa Senátu

Prezident Miloš Zeman Pražském hradě sešel s ústavními činiteli k české... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman Pražském hradě sešel s ústavními činiteli k české... | foto: ČTK

Praha Prezident Miloš Zeman považoval zemřelého předsedu Senátu Jaroslava Kuberu za svého přítele, i když se někdy lišili v názorech. Na Twitteru to uvedl jeho mluvčí Jiří Ovčáček. ČTK sdělil, že prezident počítá s účastí na pohřbu. Vláda uctila před pondělním zasedáním Kuberovu památku minutou ticha.

„Jaroslava Kuberu jsem měl rád. Považoval jsem ho za svého přítele, ačkoliv jsme se někdy lišili v názorech. Jeho smrti velice lituji,“ uvedl Zeman podle Ovčáčka. Prezidentův mluvčí ČTK sdělil, že se Zeman zúčastní Kuberova pohřbu. Kancelář prezidenta republiky na svém oficiálním twitterovém účtu vyjádřila soustrast rodině.

Ke smrti šéfa horní komory Parlamentu se vyjadřují i ministři, kteří oceňují jeho humor i názory. Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) napsala na Twitteru, že zprávu přijala s velkou lítostí. „I když jsme byli v některých tématech oponenti, vždy jsem si ho vážila pro jeho pevné názory a neutuchající smysl pro humor, kterým dokázal odlehčit i tu nejvypjatější situaci. Jaroušku, bude to tu bez tebe smutnější,“ uvedla.

Ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou (ČSSD) zpráva otřásla. Upřímnou soustrast rodině a přátelům. Je mi to moc líto,“ uvedla. Jeho odchod zasáhl i ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO). „Budu na něj vždy vzpomínat jako na energického, upřímného a veselého člověka,“ napsal. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) byl Kubera plný elánu a dobré nálady. „Odešel politik, kterého jsme si mohli vážit, i když jsme s ním třeba nesouhlasili,“ poznamenal.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) si Kuberu pamatuje z působení v Občanském hnutí, odkud si na něho vzpomíná jako na veselého a energického člověk s výbornými nápady. „Už tehdy se s ním velmi dobře spolupracovalo, v pondělí je to pro mě hlavně velký šok, ať už jsme stáli jinde v politice, byl velký přiklad v tom, jak dokázal držet léta důvěru lidí,“ řekl novinářům.

Podle šéfa slovenské Sněmovny Andreje Danka Česko ztratilo významného politika. „Jaroslav byl mým přítelem a člověkem, který mě v mnohém motivoval,“ uvedl v prohlášení, které ČTK poskytl tiskový odbor slovenské Sněmovny.

Podle bývalého předsedy Senátu Přemysla Sobotky (ODS) odešel „malý velký muž“, osobní i politický kamarád a rodinný přítel. Označil ho za opravdového pragmatika a velkého workoholika. „Bude mi moc chybět nejen v politice, ale i na tenise nebo lyžích, prostě v životě,“ poznamenal.

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý považuje úmrtí Kubery za velkou ztrátu pro českou politiku, ale i pro české podnikatele. „Jaroslav Kubera české firmy dlouhodobě podporoval, ať již na domácí půdě, nebo v zahraničí,“ uvedl v prohlášení.

Plzeňský primátor a místopředseda ODS Martin Baxa nechal na radnici vyvěsit v souvislosti s Kuberovým úmrtím černý prapor.

„Jsem v šoku. Nedokážu to ani okomentovat. Ještě ve čtvrtek jsme byli spolu, přátelsky si povídali a navzájem se dobírali,“ napsal ČTK předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Kubera podle něho výborně reprezentoval horní komoru. „Nevím o nikom, kdo by ho neměl rád. Bude nám všem chybět. Bez ohledu na politickou příslušnost,“ uvedl Vondráček.

Senátor a hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL) oceňoval předsedu Senátu Jaroslava Kuberu (ODS) jako velmi činorodého, pracovitého a poctivého člověka. Ve srovnání s mnoha jinými politiky Kubera vnímal svět racionálněji, řekl v pondělí ČTK Čunek, který se s Kuberou v Senátu potkával od roku 2006. Kubera zemřel náhle v pondělí dopoledne, bylo mu 72 let.

„Je mi to pochopitelně lidsky velmi líto, protože my máme trošku podobné povahy. Snažíme se z těch příliš vážných témat dělat méně vážná a vidět svět trochu racionálněji než jenom přes nějaké to politické vidění, ale takové to vidění realistické. Jeho úmrtí je pro mě určitě smutné právě proto, že de facto ztrácím senátorského kamaráda,“ uvedl Čunek.

Připomněl, že se s Kuberou, který byl od listopadu 2018 předsedou Senátu, setkával pravidelně každý měsíc více než 13 let. „Je to škoda, protože si myslím, že i tak nějak vrůstal do té předsednické funkce. Podle zpráv se zdá, že zemřel poměrně náhle, takže pro něj smrt byla milosrdná. Teď už mu jen přeji, aby se dostal do nebe a rozveseloval tam naše předchůdce,“ řekl Čunek.

Na kongresu byl plný nápadů

Předseda ODS Petr Fiala přijal zprávu s velkým zármutkem. „Je to neuvěřitelné, ještě v sobotu jsme spolu mluvili na našem kongresu, kde byl plný aktivity a nápadů,“ napsal na Facebooku. Označil ho za výraznou osobnost nejen ODS, ale celé české politiky. „Byl velkým obhájcem svobody a zdravého rozumu a především slušný a poctivý člověk,“ uvedl.

Bývalý prezident a předseda ODS Václav Klaus označil Kuberu za stálici české politické scény. „Už si ji bez něho ani nedovedu představit. Byl netuctovým politikem, byl svůj, říkal nahlas názory své a ne názory někoho jiného, a proto ho lidi - jak v Teplicích, kde pětkrát primátoroval, tak v celé České republice - měli rádi,“ uvedl Klaus v prohlášení poskytnutém ČTK. „Nepodléhal žádným politickým módám, a proto byl vždy autentický. Na nic si nehrál. Bude nám v české politice chybět,“ dodal.

Lítost nad odchodem jednoho z nejvyšších ústavních činitelů vyjádřili i další politici. „S Jardou Kuberou jsem v mnohém nesouhlasil, ale byl to autentický politik, poctivý chlap i skvělý a vtipný společník,“ napsal ČTK vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček, který zároveň na Twitteru vyjádřil soustrast rodině.

Předsedu KDU-ČSL Marka Výborného zpráva o Kuberově úmrtí šokovala. „V sobotu jsme se osobně potkali na kongresu ODS a upřímně si povídali, jak je potřeba bránit normální svět, prostě to, co před pár lety nikdo nezpochybňoval,“ napsal ČTK. Vyzdvihl Kuberovu upřímnost a lidskost i obhajobu konzervativních hodnot, hájení role Senátu a principů právního státu.

Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové byl Kubera politik, který říkal vždy to, co si opravdu myslel. „Často jsem s ním nesouhlasila, ale jeho autenticita byla hodna obdivu. Je to velká ztráta pro českou politiku,“ napsala. Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek na Twitteru uvedl, že těžko hledá slova. „Odpočívej v pokoji, Jaroslave. Upřímnou soustrast všem pozůstalým,“ napsal.

Předseda STAN Vít Rakušan na Kuberu zavzpomínal jako na vtipného, bystrého a pracovitého senátora a na bývalého kolegu starostu. „Nesouhlasit s ním byla zábava, nikoli boj nepřátel,“ uvedl.

Kuberu ocenil také předseda SPD Tomio Okamura. Vyzdvihl, že vždy otevřeně hájil své názory a dokázal si získat důvěru svých voličů. „Přes přirozenou různost našich politických postojů odešel z naší politiky férový chlap,“ napsal ČTK Okamura.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš na Twitteru vyjádřil upřímnou soustrast rodině a přátelům Kubery. „Ačkoli jsme zdaleka nezastávali stejné názory na svět ani politiku, chtěl bych ocenit jeho postoj vůči Tchaj-wanu, kdy se nebál jít ‚proti proudu‘,“ napsal ČTK Bartoš.

Předseda odborářů Josef Středula uvedl, že Kuberu znal osobně velmi dlouho. „Vždy jsem si ho vážil jako zásadového člověka. Co řekl, to platilo. Dnešní zpráva o jeho úmrtí mne velmi zasáhla, bude nám chybět jako člověk, i jako politik,“ napsal na Twitteru.

Smutek vyjadřuje řada členů ODS. Jejich bývalý předseda a premiér Mirek Topolánek informaci označil za šokující smutnou zprávu. „Připadal mi nesmrtelný, nezastavitelný, nekonečný. Věřím, že i v kuřáckém nebi bude stejný jako tady. S cigárem, vtípky a velký srdcem. Nás ale opustil. Chybí mi už teď,“ napsal na Twitteru. Někdejší předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová uvedla, že ho měla ráda a vážila si ho. „Byl svůj a jeho humor lidi sbližoval. Na jeho příkladu lze vyvrátit výrok, že každý je nahraditelný,“ poznamenala.

Soustrast rodině blízkým i všem českým občanům na Twitteru vyjádřila francouzská ambasáda.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Slyšeli jste o textilním razítku na míru od Clotina? Otestujte na ho na vlastní triko!
Slyšeli jste o textilním razítku na míru od Clotina? Otestujte na ho na vlastní triko!

Na 10 uživatelek čeká textilní razítko na míru, díky kterému předejdete zbytečným ztrátám. Je citlivé k pokožce a vydrží i v pračce. Zapojte se do...