Úterý 25. února 2020svátek má Liliana 6 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kubice: Lessy mi řekl, že v září odejde. Šéf policie to popírá

Nový ministr vnitra Jan Kubice  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový ministr vnitra Jan Kubice | foto: ČTK

PRAHA Ministr vnitra Jan Kubice uvedl, že šéf policie Petr Lessy mu v červnu sdělil svůj úmysl skončit v září ve funkci. Kubice to řekl v České televizi. Lessy to nicméně popírá.

Podle ministra tak policejní prezident reagoval na řízení o odměnách, svůj odchod měl Lessy oznámit ještě před sporem s ministrem financí Miroslavem Kalouskem.

ČTĚTE TAKÉ:


"V červnu jsem s panem policejním prezidentem zahájil řízení o odebrání osobního ohodnocení. Přesvědčil mě, že je to zbytečné, že v září stejně končí," popsal rozhovor ministr vnitra. "Nezaznělo slovo slibuji, ale sdělil mi, že jako policejní prezident skončí," dodal.

Policejní prezident nicméně informaci o svém odchodu odmítl a označil se za kapitána potápějící se lodi. "Nedivím se tomu, podobná věc se mi s ním stala několikrát," komentoval to Kubice. 

Na Lessyho zatím kvůli jeho odchodu nebude tlačit. Vyčkat chce na stanoviska nejvyššího státního zástupce a generální inspekce bezpečnostních sborů, které oslovil dotazem, zda nedochází k nezákonnému ovlivňování průběhu trestních řízení, zejména v kauze CASA.

Do policejního prezidenta se v úterý obul premiér Petr Nečas. "Pan policejní prezident se musí rozhodnout, zda je policejním prezidentem nezávislého, nestranického a nepolitického sboru, nebo zda nakročil cestou politického aktivisty. Tímto směrem nakročil a pohybuje se podle mého názoru již jemně za hranou, což je s chováním policejního prezidenta neslučitelné," řekl Nečas.

Jan Hamáček z ČSSD označil současný stav za "palebnou přípravu" vlády na výměnu policejního prezidenta. To však odmítl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. "Odvolání Lessyho není cílem koalice," uvedl Stanjura.

Policejní prezident Petr Lessy

Policejní prezident Petr Lessy

Nečas narážel na Lessyho nedělní prohlášení, v němž své kolegy vyzývá k odolnosti vůči vlivům "veřejně známých, mocných a vlivných" lidí. Policie podle něj musí zůstat apolitická. Lessy uvedl, že jeho úkolem je i obrana policejního sboru, pokud dochází k neoprávněným útokům na jeho nezávislost.

Šéf policie tím myslel především ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), s nímž se v minulých dnech dostal do sporu, když řekl, že mu Kalousek volal kvůli vyšetřování kauzy týkající se nákupu letounů CASA a adresoval nevhodné výroky lidem pracujícím na kauze. Ministr telefonát potvrdil, říká ale, že jeho obsah byl úplně jiný.

Policejního prezidenta nemůže vláda ani jiný představitel státu odvolat. Z funkce může předčasně odejít jen z vlastního rozhodnutí. Například Lessyho předchůdce Oldřich Martinů ale kvůli tlaku tehdy vládních VV svůj post před dvěma lety opustil.

Otázka obsazení postu policejního prezidenta byla už od konce roku 2010 předmětem sporu mezi ODS a tehdy vládními Věcmi veřejnými. Spor o vedení policie dokonce existenci vlády několikrát vážně ohrožoval. Lessyho vybral do čela policie loni v lednu tehdejší ministr vnitra a předseda VV Radek John. Nečas jeho jmenování nakonec umožnil, ostře se ale distancoval od způsobu výběru, který ODS označovala za stafáž pro předem vybraného kandidáta.

, ,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...