Pátek 24. ledna 2020svátek má Milena -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Proti minulosti šetří. Přesto Kubice rozdával jedny z nejvyšších odměn

Ministr vnitra Jan Kubice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr vnitra Jan Kubice | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Ve srovnání s érou bývalých ministrů vnitra by se mohlo zdát, že je současný šéf Jan Kubice tak trochu skrblík. Ve skutečnosti jsou ale odměny, které loni rozdal svým náměstkům, jedny z nejvyšších napříč všemi rezorty.

Opravdové žně panovaly na vnitru v době ministrování Ivana Langra (ODS). Jen na odměnách tehdy jeho náměstci inkasovali i přes milion korun ročně. Velmi štědrý byl ke svým podřízeným i exministr Radek John (VV), který neváhal udělit náměstkům za jediný měsíc odměny až 180, resp. 155 tisíc korun.

S příchodem Jana Kubiceho do čela rezortu ale období svévolného odměňování skončilo. Nastavil stropy jak pro bonusy svých náměstků, tak pro policejní funkcionáře. Roční odměna 300 tisíc korun, kterou si za loňský rok vysloužil Kubiceho první náměstek Jaroslav Hruška, je právě na oné maximální hranici. 

Plat a odměny náměstků ministra vnitra za rok 2012
Jméno náměstkaPlat (měsíc)Odměny (za rok)Počet odprac. měsíců
Jaroslav Hruška86 000300 00012
Ondřej Veselský80 000175 00011
Robert Ledvinka80 08090 0001
Miroslava Oliveriusová80 000285 00012
Radek Šmerda83 000290 00012

Hruška si sumu podle ministra vysloužil za, mimo jiné, "mimořádné plnění nejvýznamnějších úkolů v oblasti vnitřní bezpečnosti" a také za "trvale dobré výsledky a pracovní nasazení nad rámec pracovní doby".

Odměny jsou nižší, přesto stále vysoké

Přestože roční bonus 300 tisíc působí oproti předchozím poměrům na vnitru úsporně, ve srovnání s přídavky na ostatních ministerstvech jde o jednu z nejvyšších částek. V TOP desítce nejvyšších odměn za minulých rok obsadili náměstci z vnitra dokonce hned tři příčky.

O MINISTERSKÝCH ODMĚNÁCH JSME UŽ NAPSALI:

V přehledu odměn, který Lidovky.cz získaly pomocí informačního zákona, zarazí i 90tisícový bonus pro Roberta Ledvinku, který přitom do funkce Kubiceho náměstka nastoupil teprve v polovině listopadu. Podle vnitra se ale bonus nevztahuje pouze k jeho práci ve funkci náměstka.

"Pan Ledvinka u nás působil už před tím, v částce je tedy zohledněna jeho celoroční práce na ministerstvu vnitra," uvedla Anna Doležalová, ředitelka personálního odboru. Ledvinka do loňského listopadu působil na vnitru jako vrchní ředitel sekce veřejné správy a eGovernmentu.

Celkově ministerstvo vnitra za poslední čtvrtletí loňského roku rozdělilo jen na odměnách přes 17 milionů korun. Podrobný přehled nabízí přiložené dokumenty, které nabízí i zdůvodnění, čím si jednotliví náměstci peníze navíc zasloužili.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...