5. října 2012 16:52, aktualizováno  17:41 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kubicemu se líbila akce metanol, chce ji zopakovat na drogách

Ministr vnitra Jan Kubice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr vnitra Jan Kubice. | foto: ČTK

CHEB Při potírání drogové kriminality v pohraničí by pomohla podobná spolupráce státních orgánů jako u metanolové kauzy, řekl v pátek v Chebu ministr vnitra Jan Kubice. Právě západní pohraničí je podle policie oblastí, kde se vyrábí drogy na vývoz do Německa.

Celých 40 procent v ČR zabavených drog se našlo u hranic s Německem a podle odhadu Národní protidrogové centrály je to jen osmina až šestina skutečně vyrobeného množství.

O boji proti drogám jednal Kubice také ve čtvrtek ve Varšavě s polským ministrem vnitra Jackem Cichockým.

Podle Kubiceho se při metanolové aféře ukázalo, že úzká spolupráce všech státních orgánů dokázala během pěti dní najít zdroj závadného alkoholu.

"Podobně bychom měli postupovat i u drogové kriminality a zapojit do boje s ní hasiče, inspekce i živnostenské orgány. Je to celospolečenský problém," uvedl Kubice.

Marihuana a pervitin

Právě Karlovarský kraj přitom patří mezi oblasti, kde se nejvíce pěstuje marihuana a vyrábí pervitin. Většina produkce přitom míří do Německa.

Dumpingové ceny ale mohou k drogám, které se zde vyrábějí, přivést i české zákazníky.

Podle ředitele Národní protidrogové centrály Jakuba Fridricha se před dvěma lety našly v Karlovarském kraji dvě velké výrobny pervitinu s kapacitou výroby nad jeden kilogram. Loni už to bylo šest a jen za letošní pololetí čtyři. Opakovaně se také nacházejí i indoorové pěstírny konopí.

ČTĚTE VÍCE:

A to přesto, že před třemi lety ředitel centrály rozeslal 30 tisíc lidí v západním pohraničí dopis, kde je varoval před riziky pronajímání prostor pro účely pěstíren. "Celých 60 procent kapacity protidrogové centrály je směřováno do severozápadních Čech," dodal Fridrich.

Podle policejního prezidenta Martina Červíčka chce policie i s ohledem na drogovou kriminalitu určovat počty policistů v jednotlivých krajích.

Krajská policejní mluvčí Andrea Kávová uvedla, že policie v Karlovarském kraji nemá speciální oddělení drogové kriminality, ale v každém okresu existuje tým, který se zabývá zejména touto problematikou.

Polské hranice

Česká republika se často potýká s problematikou drogové kriminality také na hranicích s Polskem, sdělilo ministerstvo vnitra. Loni vzrostl počet drogových zločinů v této oblasti o více než čtvrtinu na 504 případů. Kubice proto ve čtvrtek jednal o drogách se svým polským protějškem Cichockým.

Například čeští výrobci metamfetaminu podle Kubiceho začali z Polska kvůli zpřísnění podmínek v Česku dovážet léky s obsahem pseudoefedrinu, ze kterých se amfetamin vyrábí. "Ministerstvo se staví velmi pozitivně k česko-polské iniciativě omezit léčiva s obsahem pseudoefedrinu," sdělil ministr.

Drogovou kriminalitou se bude zabývat česko-polská pracovní skupina, jejíž vznik inicioval v květnu polský ministr Cichocki. Příští rok na jaře chce Cichocki také uspořádat jednání ministrů vnitra Polska, Česka a Německa o drogách či krádežích aut v pohraničí.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!