Sobota 24. října 2020svátek má Nina 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hořící keř Palachovu pomníku zatím nepomohl, rodný domek chátrá dál

Dům Jana Palacha. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dům Jana Palacha. | foto: Jan Poukar, Národ pohasl

PRAHA Jeden bojoval proti nacismu, druhý chtěl probudit lidi z letargie. Odkaz obou mužů teď chtějí lidé oživit. Zatímco snaha o záchranu rodného domku hrdiny protinacistického odboje Jana Kubiše má pozitivní výsledky, příběh muzea Jana Palacha je stále na začátku. Projekt Národ pohasl stále shání peníze na rekonstrukci Palachova rodného domku ve Všetatech na Mělnicku.

Jan Poukar, který se projektem Národ pohasl snaží chátrající neobývaný domek přeměnit na muzeum, odhaduje celkové náklady na zhruba pět milionů korun. Přibližně 2,5 milionu by padlo na koupi domku, zhruba stejná částka pak na rekonstrukci. Občanské sdružení fungující od roku 2011 stále shání peníze, aby se mohlo pustit do práce.

"Kupte si náramek"

„V tuto chvíli sháníme peníze skrz granty, ale zatím je vše v jednání,“ řekl serveru Lidovky.cz Jan Poukar.

Peníze se přitom snaží sehnat i dalšími způsoby. Například prodejem červených kožených náramků s nápisem Národ pohasl. „Je to spíš doplňková možnost, jak se zviditelnit a zapojit do toho lidi. Vybrali jsme něco kolem 100 tisíc, prodalo se asi 400 náramků. V létě plánujeme vyrazit na hudební festivaly, kde budeme mít stánky. Dají se také koupit přes Facebook našeho projektu,“ popisuje Poukar.

Příběh Jana Palacha přitom v současnosti znovu ožívá i díky trojdílnému televiznímu seriálu HBO s názvem Hořící keř. I s tím chtěl Poukar spolupracovat, plán se ale nevydařil. „Plánovali jsme spolupráci, ale HBO se k tomu žádným způsobem nevyjádřila. Trochu mě to mrzí, mohlo z toho vzniknout něco zajímavějšího, náš projekt by se mohl posunout dál,“ popsal Poukar a dodal, že se do rekonstrukce Palachova rodného domku chce zapojit i město Mělník.

Podporu poslanců

Projekt podpoří poslankyně Černochová:

"Jsem připravená v tom nějakým způsobem i pomoci. Když jsem se začala o osobnost Jana Palacha zajímat, předložila jsem návrh zákona, aby se stal 16. leden významným dnem. Tak i očekávám v případě, že to projde celým legislativním procesem, že i poslanci, kteří podpoří můj návrh, budou nakloněni tomu, abychom se postarali o to, aby ten dům byl rekonstruován na muzeum," popsala serveru Lidovky.cz Černochová.

Přesnou podobu pomoci zatím nemá poslankyně promyšlenou. "Domnívám se, že třeba ministerstvo kultury by nějaké finanční prostředky i v tak vypjatém rozpočtu, jaký je, tak třeba v budoucích letech najít mohlo. Jsem připravená se o tom bavit," dodala Černochová, která se plánuje sejít v příštích dnech s Janem Poukarem.

Na své straně by teď ale sdružení mohl mít silného spojence – poslankyni ODS Janu Černochovou, která minulý týden předložila ve Sněmovně novelu zákona na zařazení dne památky Jana Palacha mezi významné dny. Podle svých slov je připravena s projektem pomoci. „Není to jenom o tom, aby měl Jan Palach své místo v kalendáři, ale postarat se nějakým důstojnějším způsobem o jeho pozůstalost,“ řekla Černochová serveru Lidovky.cz.

Kubišovo muzeum ke stému výročí narození?

To záchrana rodného domku Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích je o něco dál. Rodišti atentátníka na říšského protektora Reinharda Heydricha se už podařilo vybrat peníze na rekonstrukci Kubišova rodného domku a pustilo se do oprav.

„Sbírka byla ukončena 31. 12. 2012. Vybraly se téměř 2 miliony korun. To si myslím, že je za ty tři roky celkem úspěch. Bylo to opravdu mnohokrát po stokorunách, dvacetikorunách, tak jak jak to dárci vhazovali do pokladny nebo posílali na účet,“ popsala serveru Lidovky.cz starostka Dolních Vilémovic Jitka Boučková.

Přispěl také Vojenský historický ústav, který už připravuje o Janu Kubišovi expozici. Další peníze vloží do projektu podle starostky obec,

Kdy budou rekonstrukce hotové, zatím není úplně jisté. „Byli bychom hrozně rádi, kdyby to bylo tento rok,“ dodává ale starostka. Letos také uplyne sto let od Kubišova narození.

Rekonstrukce ale podle ní může přinést ještě překvapení. „Teď jsme třeba zjistili, že tam je zazděné krásná pec na chleba, takže ji necháme opravit, aby ten domek měl teplo domova. To jsou některé věci navíc. Nedokážu v tuhle chvíli říct, kolik peněz nám ještě chybí,“ říká Boučková.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...