26. října 2013 17:18 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kubu na jihu vykroužkovali. Je to drtivá porážka, přiznal šéf ODS

Zklamaný šéf ODS Martin Kuba. Jeho strana získala jen přes 7 procent a jeho samotného voliči vykroužkovali.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zklamaný šéf ODS Martin Kuba. Jeho strana získala jen přes 7 procent a jeho samotného voliči vykroužkovali. | foto: ČTK

Na pověřeného předsedu ODS Martina Kubu jeho spolustraníci ve volebním štábu netrpělivě čekali přes dvě hodiny. Před novináře předstoupil se značnou nervozitou. Kromě toho, že jeho strana zaznamenala velký propad, sám se do Sněmovny nedostal. Přeskočil ho z 10. místa exhejtman Jan Zahradník. "Tyto předčasné volby nevyřeší současnou politickou situaci," řekl Kuba.

Lidovky.cz: Současných 7,5 procenta pro ODS. Je to ještě horší výsledek, než jste čekal?
Je to horší výsledek. Je potřeba otevřeně a férově přiznat, že je to drtivá porážka ODS, která má řadu důvodů. Jsou to věci, které se děly v ODS poslední čtyři roky, a nasčítaly se. Bohužel se sečetly s vládním angažmá v poměrně nestabilní koalici, rozpadem vlády a aférou kolem premiéra.

Lidovky.cz: A co se týká přímo vás v jižních Čechách? Vypadá to, že se do Sněmovny nedostanete. Počítal jste s tím?
V preferenčních hlasech jsem zatím druhý za Janem Zahradníkem. Já jsem ho na tu kandidátku zval a prosazoval. Je to ikona jihočeské ODS, nejpopulárnější hejtman vůbec za ODS. Skončit druhý za ním není ostuda.

Lidovky.cz: Když se podíváte na výsledky celkově, co pode vás Česko nyní čeká?
Nejsem si jist, jestli se stalo, co někteří lidé očekávali, že předčasné volby jsou jediným řešením politické situace. Opět se ukazuje, že bohužel nejsou. Bude velmi složité pro ČSSD sestavit fungující vládu, která mimochodem skončila hluboko pod svým očekáváním.

Lidovky.cz: KSČM 15 procent, Tomio Okamura přes sedm procent, úspěch ANO. Co na to říkáte?
Pro mě je to smutný pohled. Voliči se nás často ptají, proč u nás politika nefunguje jako v Německu. Tam je ale politika postavena na velkých stranách a funguje tam kultivované politické prostředí. U nás se každé volby vynoří nějaké nové subjekty.

Zemanovci nebudou ve sněmovně...
To je výsledek jejich účinkování ve vládě.

Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky