Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kuchtová: Na vině jsou jiní

Česko

Mé odvolání je věcí premiéra, říká ministryně školství Dana Kuchtová. Odpovědi na dotazy LN zaslala již v pátek, ale po redakční uzávěrce.

* LN Vláda přikázala vašemu ministerstvu přepracovat operační program Výzkum a vývoj, který jste nestihli včas připravit. Připouštíte své pochybení?

Přípravu operačního programu jsem mohla ovlivnit pouze v průběhu února 2007, pak byl odeslán do Bruselu. Poziční dokument Evropské komise jsme obdrželi po 4 měsících – v polovině července 2007. Stávající vedení ministerstva mělo necelé dva měsíce na jeho přepracování. Hlavním problémem, který Evropská komise kritizuje, je však celková strategie projektu a nedokonalá propojenost programu s průmyslem. Zodpovědnost za jeho chybnou dvouletou přípravu nesou především bývalá vedení ministerstva.

* LN Premiér Topolánek pohrozil, že vás odvolá, pokud nezvládnete program upravit.

Program intenzivně přepracováváme. Odvolání je věcí premiéra a koaličních partnerů.

* LN Ministerstvo čeká v pondělí audit. Projde jím úřad?

Auditem nebude procházet ministerstvo, nýbrž dva operační programy. Vzdělání pro konkurenceschopnost je připraveno, Výzkum a vývoj pro inovace možná očekává zdržení. To však neznamená ztrátu prostředků z unie.

* LN Rektoři a členové Akademie věd považují situaci za skandální pochybení vašeho úřadu. Co tomu říkáte?

Skandál se nekoná, problémy s operačními programy mají i jiná ministerstva. Pochybení u programu Výzkum a vývoj je především selhání bývalého vedení. Náměstek Marek Mora již odešel.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat