Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Kulhánek: Česko odsuzuje metody Lukašenkova režimu, podpoříme evropské sankce vůči Bělorusku

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) po středečním setkání s představitelkou běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou. foto: Reprofoto: Twitter/Jakub Kulhanek

Praha - Česká republika jednoznačně odsuzuje metody režimu běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, které nepatří do Evropy 21. století. Na Twitteru to po středečním setkání s představitelkou běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou uvedl ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Poznamenal, že Česko podpoří evropské sankce proti režimu.
  18:14

‚Diktátoři nesmí psát dějiny.‘ Cichanouská chce mezinárodní tribunál pro činitele Lukašenkovy diktatury

Běloruská opozice má podle ministra dlouhodobě silnou podporu České republiky. „Nepřijatelné jsou zejména zákroky represivních složek proti běloruským občanům a zatýkání nepohodlných lidí. Za všech okolností budeme podporovat svobodu projevu, shromažďování a rovnou politickou soutěž ve světě,“ poznamenal Kulhánek v tiskové zprávě.

Představitelka běloruské opozice Svjatlana Cichanouská a předseda Senátu Miloš...
Prezident Miloš Zeman přijal 8. června 2021 na zámku v Lánech představitelku...

S Cichanouskou hovořil i o případu zadrženého opozičního novináře Ramana Prataseviče a jeho partnerky v Minsku po vynuceném přistání letadla Ryanair, které s nimi a dalšími cestujícími mířilo z Atén do Vilniusu. „Byli jsme jednou z prvních zemí, která následně zakázala na svém území lety společnosti Belavia. Podpořili jsme i rozhodnutí Rady EU o zákazu přeletů běloruských dopravců do unijního vzdušného prostoru,“ poznamenal ministr.

Babiš s Cichanouskou hovořil o politické situaci, pomoci i zadrženém novináři. Běloruska se dále sejde s opozicí

Cichanouská podle něj poděkovala za podporu Běloruska a Bělorusů, vzpomněla mimo jiné na gesto společnosti Škoda Auto, která nepodpořila mistrovství světa v hokeji v Minsku. Šampionát mělo původně Bělorusko pořádat společně s Lotyšskem.

Cichanouská loni v srpnových prezidentských volbách kandidovala proti Lukašenkovi. Podle oficiálních výsledků získala 10,1 procenta hlasů. Mnozí se však domnívají, že ve skutečnosti dostala více hlasů než Lukašenko, který oficiálně vyhrál. Výsledky voleb neuznává mnoho států ani Evropská unie. „Bělorusové mají právo na svobodné volby!“ uvedl Kulhánek.

Cichanouská: Mezinárodní tribunál, který bude soudit běloruské představitele

Vůdkyně běloruské opozice dopoledne pronesla projev v Senátu, v němž mimo jiné vyzvala k vytvoření mezinárodního tribunálu, který by trestně stíhal představitele státu. Režim má podle ní teroristickou podstatu a Bělorusové čelí teroru, který nezažili od dob stalinistických represí.

Zeman vyjádřil Cichanouské osobní podporu, opozici popřál vítězství v boji s posledním evropským diktátorem

Horní komora následně vyzvala běloruskou vládu k propuštění všech politických vězňů a požádala o uvalení dalších sankcí EU a NATO. Senát současně vybídl mezinárodní instituce, aby ukončily financování a pomoc pro všechny veřejné projekty v Bělorusku, z nichž má Lukašenkův režim prospěch.

Cichanouská zahájila čtyřdenní návštěvu Česka v pondělí, kdy se sešla mimo jiné s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a dalšími zástupci horní komory nebo s rektorem Univerzity Karlovy Tomášem Zimou. Setkala se také s někdejší první dámou Dagmar Havlovou, se kterou mluvila o bývalém českém prezidentovi Václavu Havlovi.

V úterý jednala s prezidentem Milošem Zemanem, premiérem Andrejem Babišem (ANO) i předsedy opozičních Pirátů a STAN. Zeman jí vyjádřil osobní podporu a ocenil její odvahu. Opozici popřál vítězství v boji s posledním evropským diktátorem. V Knihovně Václava Havla se Cichanouská sešla s desítkou zástupců českých nevládních organizací. Ve středu se setkala také s předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO).

Autor:

Vyzkoušejte zdarma účinky mořského kolagenu na vlastní kůži!
Vyzkoušejte zdarma účinky mořského kolagenu na vlastní kůži!

Pleť bez vrásek, pevné nehty a vlasy plné života – to je snad sen všech žen. Mořský kolagen collalloc slibuje tyto výhody a mnoho dalších. Ale je...