Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona 1 °C sněžení Předplatné LN
6. listopadu 2012 12:34 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kuličkový atentátník rozdával před sněmovnou svůj 'občasník'

Pavel Vondrouš, který na konci září v Chrastavě na Liberecku vystřelil z bezprostřední blízkosti z airsoftové pistole na prezidenta Václava Klause, rozdával před Poslaneckou sněmovnou letáky s přepisem výpovědi prezidenta na policii.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Vondrouš, který na konci září v Chrastavě na Liberecku vystřelil z bezprostřední blízkosti z airsoftové pistole na prezidenta Václava Klause, rozdával před Poslaneckou sněmovnou letáky s přepisem výpovědi prezidenta na policii. | foto: ČTK

PRAHA Pavel Vondrouš, který na konci září v Chrastavě na Liberecku vystřelil z airsoftové pistole na prezidenta Václava Klause, začal dopoledne před budovou Poslanecké sněmovny rozdávat kolemjdoucím "první číslo svého občasníku".

V něm zveřejnil přepis výslechu prezidenta Klause, který o incidentu vypovídal na policii. Muži za zveřejnění části trestního spisu hrozí vysoká pokuta.

ČTĚTE TAKÉ:

Šestadvacetiletý Vondrouš vystřelil na hlavu státu z bezprostřední blízkosti při příležitosti otevírání nového mostu v Chrastavě. Prý chtěl svým činem upozornit na to, že politici nenaslouchají lidem. Policie ho později obvinila z výtržnictví. Ochranka hlavy státu zřejmě selhala, její postup nyní prověřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Pavel Vondrouš, který na konci září v Chrastavě na Liberecku vystřelil z bezprostřední blízkosti z airsoftové pistole na prezidenta Václava Klause, rozdával před Poslaneckou sněmovnou letáky s přepisem výpovědi prezidenta na policii.

Vondrouš svůj "občasník" nazvaný Vondroušův Xpress také rozeslal médiím. Uveřejnil v něm celý přepis výslechu, který Klaus poskytl kvůli vyšetřování libereckým kriminalistům a GIBS. Prezident v něm popisuje, jak se incident odehrál, jak ho vnímal a jak na něj reagoval. Spolu s touto výpovědí zaslal Vondrouš tisku i dokument, na kterém podepsal poučení, že mu část spisu policisté okopírovali jen proto, aby ji mohl použít při své obhajobě. "V žádném případě nesmí být předávána dalším osobám a tiskovým médiím nebo jinak zveřejňována," uvádí se v poučení.

Muž s tím však nesouhlasí. Dnešní akcí chce poukázat na to, že v Klausově výpovědi nebylo nic zásadního, co by nebylo možné zveřejnit. "Je nesmysl mi to zakazovat," prohlásil. Sám však uznal, že mu hrozí až pětimilionová pokuta.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky
TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky

Ať už budete chystat balíček pro sestru, kamarádku, maminku, babičku… anebo přemýšlet, jaká kosmetika by se vám hodila, v rozhodování pomohou názory žen, které ji vyzkoušely.