Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kuličkový atentátník rozdával před sněmovnou svůj 'občasník'

Česko

  12:34
PRAHA - Pavel Vondrouš, který na konci září v Chrastavě na Liberecku vystřelil z airsoftové pistole na prezidenta Václava Klause, začal dopoledne před budovou Poslanecké sněmovny rozdávat kolemjdoucím "první číslo svého občasníku".

Pavel Vondrouš, který na konci září v Chrastavě na Liberecku vystřelil z bezprostřední blízkosti z airsoftové pistole na prezidenta Václava Klause, rozdával před Poslaneckou sněmovnou letáky s přepisem výpovědi prezidenta na policii. foto: ČTK

V něm zveřejnil přepis výslechu prezidenta Klause, který o incidentu vypovídal na policii. Muži za zveřejnění části trestního spisu hrozí vysoká pokuta.

ČTĚTE TAKÉ:

Šestadvacetiletý Vondrouš vystřelil na hlavu státu z bezprostřední blízkosti při příležitosti otevírání nového mostu v Chrastavě. Prý chtěl svým činem upozornit na to, že politici nenaslouchají lidem. Policie ho později obvinila z výtržnictví. Ochranka hlavy státu zřejmě selhala, její postup nyní prověřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Pavel Vondrouš, který na konci září v Chrastavě na Liberecku vystřelil z bezprostřední blízkosti z airsoftové pistole na prezidenta Václava Klause, rozdával před Poslaneckou sněmovnou letáky s přepisem výpovědi prezidenta na policii.

Vondrouš svůj "občasník" nazvaný Vondroušův Xpress také rozeslal médiím. Uveřejnil v něm celý přepis výslechu, který Klaus poskytl kvůli vyšetřování libereckým kriminalistům a GIBS. Prezident v něm popisuje, jak se incident odehrál, jak ho vnímal a jak na něj reagoval. Spolu s touto výpovědí zaslal Vondrouš tisku i dokument, na kterém podepsal poučení, že mu část spisu policisté okopírovali jen proto, aby ji mohl použít při své obhajobě. "V žádném případě nesmí být předávána dalším osobám a tiskovým médiím nebo jinak zveřejňována," uvádí se v poučení.

Muž s tím však nesouhlasí. Dnešní akcí chce poukázat na to, že v Klausově výpovědi nebylo nic zásadního, co by nebylo možné zveřejnit. "Je nesmysl mi to zakazovat," prohlásil. Sám však uznal, že mu hrozí až pětimilionová pokuta.

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...