12. října 2008 19:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kundera prý udal svého známého komunistické policii

PRAHA Česko-francouzský spisovatel Milan Kundera, který žije od roku 1975 ve Francii měl podle informací týdeníku Respekt, který citovala Česká televize, udat kamaráda své kolegyně z vysokoškolských kolejí komunistické policii. Muži hrozil trest smrti, který mu byl později změněn na dlouholetý žalář.

Mužem, kterého prý udal, byl mladý letec Miroslav Dvořáček, který utekl na Západ a pracoval tam pro zpravodajské služby jako tzv. agent chodec. Když před 58 lety tajně navštívil svou kamarádku na vysokoškolské koleji, tehdejší student FAMU Kundera zřejmě oznámil bezpečnosti jeho jméno.

V dokumentu, který zveřejnila ČT, je uvedeno, že Kundera se 14. března 1950 dostavil na policejní oddělení v Praze 6. Podle záznamu o své kamarádce nahlásil, že "téhož dne se sešla na Klárově s jistým známým Miroslavem Dvořáčkem...".

Tuto verzi podporují i některá nová svědectví, uvedla Česká televize. "Velmi pravděpodobně na základě udání Milana Kundery byl zatčen, hrozil i v jeho případě trest smrti, nakonec dostal 22 let, z toho si odseděl 14 let v komunistických vězeních," řekl Vojtěch Ripka z Ústavu pro studium totalitních režimů.

Dvořáček dnes žije ve Švédsku a zotavuje se po mrtvici. Dosud si myslí, že ho udala kamarádka, u níž si na koleji v roce 1950 nechal kufr. Kundera patří ve světě vedle Václava Havla k nejznámějším žijícím Čechům. Roku 1979 mu komunisté vzali československé státní občanství. O dva roky později získal občanství francouzské a zůstal v Paříži. Po revoluci se vrací do Česka jen inkognito. Svůj život ani minulost nekomentuje, s novináři se nebaví. Výjimku neudělal ani teď.

Udání hraje v Kunderově díle velkou roli. A podle literární historičky Michaely Bečkové je velmi pravděpodobné, že dalším klíčem k interpretaci textů se stane i tato - dosud neznámá - část jeho minulosti.

Milan Kundera pochází z rodiny muzikologa a rektora JAMU Ludvíka Kundery. V mládí se věnoval hudbě, pak studoval v Praze, nejdříve filozofii, poté scenáristiku na FAMU, na níž později přednášel světovou literaturu. Debutoval ve 24 letech sbírkou lyrických básní stalinistického ražení a Člověk zahrada širá (1953), proslulost mu přineslo drama Majitelé klíčů, za které v roce 1963 obdržel Státní cenu Klementa Gottwalda. Všechna tato díla někdejší dvojnásobný člen komunistické strany (1948-1950 a 1956-1970) později zavrhl a na jaře 1967 vydal román Žert, který patří k hlavním dílům české poválečné literatury.

V roce 1970 ztratil Kundera zaměstnání a o pět let později odjel do Francie. Po vydání románu Kniha smíchu a zapomnění (1979) byl zbaven československého občanství. Francouzské získal o dva roky později. Jeho posledním česky psaným románem se stala Nesmrtelnost, pak už psal jen francouzsky a nedovolil překládat svá díla do češtiny. Loni se čeští čtenáři dočkali aspoň prvního oficiálního vydání Nesnesitelné lehkostí bytí; předtím vyšla jen v exilovém nakladatelství Sixty-Eight Publishers. Česky vyšly i některé Kunderovy eseje. V září Činoherní klub v Praze uvedl jeho hru Ptákovina.
ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Nepořádek, drogy, prostituce. Na jihu Čech je 38 vyloučených lokalit

Ve Větřní na Českokrumlovsku je několik sociálně vyloučených lokalit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vážné sociální problémy se týkají téměř čtyř desítek míst v Jihočeském kraji. Většinou v nich žijí dlouhodobě...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o  něco zdravěji
INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o něco zdravěji

Brzy tu máme první adventní neděli, a tak je načase začít sbírat recepty na vánoční cukroví. Z čeho tahle tradice vznikla a jak si letos sváteční dobrůtky připravit o něco zdravěji?