Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Kupčení s hlasy? Ostravští Romové chtějí tisíce lístků, říká šéf TI

Česko

  7:00
PRAHA - Ostravským Romům chybí hlasovací lístky. Po úřednících v některých městských obvodech proto požadují nové. Jejich počet se pohybuje kolem tři tisíc. Podle ředitele Transparency International jde o jasný signál, že v regionu může dojít ke kupčení s hlasy. V rozhovoru pro server Lidovky.cz David Ondráčka také přiznal, že by k trestné činnosti mohlo docházet i na dalších místech republiky.

Lidovky.cz: Proč Romská demokratická strana požaduje vydání tří tisíce hlasů, když ještě nevypršela lhůta pro doručení volebních lístků do schránek?
Mně to připadá velmi zvláštní a nestandardní. Podle mě to může mít souvislost s možným kupčením s hlasy ve volbách a možností, jak přijít k lístkům, které se dají předvyplnit voličům. Mně napadá tohle vysvětlení, a zatím jsem neslyšel žádné jiné, které by vysvětlovalo, proč to dělají.

Lidovky.cz: Určitě existuje méně nápadný způsob než svážet občany k volebním místnostem a tam jim rozdávat lístky i s penězi...Máte konkrétní představu, jak by ke kupčení s hlasy mohlo docházet v tomto případě?
Přesně tak, v minulých volbách docházelo velmi často k tomuhle brutálnímu navážení lidí a jejich vyplácení před volebními místnostmi. Ale dnes už si všichni uvědomují, že je to riskantní, že se na to směřuje větší pozornost. Pokud letos dojde ke kupčení s hlasy, tak to bude skrytější, bude to v nějakých bytech nebo někde za rohem. Určitě je výhoda mít volební lístky, které jsou už vyplněné. Navíc v komunálu je hlasovací lístek jedna velká plachta, kde je potřeba zaškrtnout jednotlivé kandidáty a ti „nakoupení“ jdou do volební místnosti už s vyplněnými lístky. Pak ho už jenom tak formálně za plentou zalepí a hodí do urny. Tak si to představuji. V takovém objemu to umožňuje samozřejmě s lístky manipulovat a v nějakém městském obvodu to může i dramaticky ovlivnit výsledky...

Lidovky.cz: Není ale přeci jenom žádost o tři tisíce volebních lístků sama o sobě dost nápadná?
Mně přijde, že je to zkouška. Možná se některé lístky mohou ze schránek ztratit. Ale když někdo žádá o tolik lístků, budí to pozornost úplně jasně. Nemám pro to jiné vysvětlení, nemám...

Lidovky.cz: V Krupce na Teplicku, kde se před čtyřmi lety kupčilo s hlasy a volby se kvůli tomu musely opakovat, budou posilněny hlídky. Ty budou kontrolovat, aby se nic takového už nedělo. Bojuje Transparency International za to, aby takové hlídky působily před volbami právě i v Ostravě?
Nepracujeme na tom jenom my, je to práce minimálně dalších tří organizací. Společně se snažíme dostatečně zmapovat situaci, abychom mohli na místě monitorovat nakupování hlasů. Vzhledem ke kapacitě nemůžeme být všude. Ale těch signálů je hodně, v řadě měst a míst po republice. A my se snažíme vystopovat ta místa, kde existuje pravděpodobnost, že se kupčení s hlasy může dít a kde je možné zdokumentovat důkazy. Důrazné varovaní by pochopitelně mělo směřovat na policii, ke státní i městské. Tam, kde nakupování hlasů hrozí, by měly posílit hlídky, které ztíží život těm, kteří chtějí manipulovat s hlasy, protože takové chování dělá z demokracie komedii. Navíc to má naprosto demotivační efekt na všechny ostatní občany, kteří berou volby vážně.

Lidovky.cz: Říkal jste, že máte indicie, že by ke kupčení mohlo docházet na řadě míst v republice...O jaké lokality jde?
Záměrně nebudu konkrétní. Ztratilo by půvab, kdybych teď řekl, kde takové chování chceme monitorovat. Regionálně jde ale o severní Moravu a severní Čechy. A pak jsou to ještě nějaká další vybraná místa, ale hlavně jde o dva zmíněné regiony.

Lidovky.cz: Myslíte, že je vůbec možné v Česku úplně vymýtit nakupování hlasů? Lze toho dosáhnout například přísnější evidencí lístků, hlídkami?
Problém je v tom, že řada lidí, hlavně těch sociálně slabších, chápe volby jako možnost si přivydělat, nikoli jako možnost se vyjádřit. A někteří vykukové, kteří toho chtějí využít, se asi najdou vždycky. Naší snahou je hlavně, aby se nakupování hlasů nestalo masivní záležitostí, protože potom tenhle model potom budou přebírat do krajských voleb a třeba i do centrální úrovně. To bychom pak demokracii mohli zabalit. Chceme, aby se instituce, jako policie nebo samosprávy, snažily zabránit tomu, aby to bylo rozšířené. Aby to byly případně jen jednotlivé případy.

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...