Úterý 25. února 2020svátek má Liliana 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kupte dětem toaletní papír, žádají mateřské školy rodiče. Povinné to však není

Toaletní papír | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Toaletní papír | foto: Reprofoto

PRAHA „Prosíme rodiče, aby přinesli balení toaletního papíru a papírových kapesníků." Takový vzkaz posílá jednou za půl roku, ale někdy i měsíčně vedení řady mateřských škol. Některým rodičům se to nelíbí. Základní hygienické potřeby by podle nich měl zajistit zřizovatel – z peněz, které rodiče školkám měsíčně platí. Vyhláška jim zčásti dává za pravdu.

Na sociální síti ve skupině pojmenované Dejvická parta o záležitosti diskutovali ti, jejichž děti chodí do mateřinek v Praze 6. „Mateřská škola Čínská prosí každý měsíc o balík vlhčených ubrousků a balík papírových kapesníků, jednou za dva měsíce o toaletní papír a zubní pastu,“ napsala do příspěvku jedna z maminek.

LN danou školku oslovily. Ředitelka Veronika Ryvolová hned v úvodu poznamenala, že rodiče nemusejí hygienické potřeby nosit povinně, ale pouze dobrovolně. „Na tom, že rodiče takto mohou přispívat, nevidím nic špatného. Jde spíš o to, jak je to kde nastavené. U nás je to rozhodně dobrovolné, nikdo nic nenařizuje. Jde o běžnou praxi,“ vysvětluje Ryvolová.

To potvrdila i ředitelka Mateřské školy Motýlek Eliška Janečková ze stejné městské části. „U nás je to jednou za půl roku dobrovolné. Hospodaříme s určitým rozpočtem, teď máme ke všemu děravou střechu, proto prosíme rodiče o pomoc,“ řekla LN.

Díky tomu, že rodiče kupují tyto potřeby, je podle jejích slov školka alespoň lépe vybavená v jiných ohledech. Podle informací LN je podobná situace i v družinách základních škol.

Jinak je tomu ale například v Základní a mateřské škole Jarov v Praze 3. „Co se týká naší školky, snažíme se toaletní papíry, ubrousky, kapesníky, ale třeba i igelitové pytle do košů hradit z našeho rozpočtu,“ sdělil ředitel Stanislav Šebl.

Pokud rodiče přinesou jednou za čas hygienické potřeby v malém množství, jako balení hygienických potřeb, ale i výtvarné potřeby, nemusí to ředitelé hlásit zřizovateli. V případě většího daru je situace ovšem jiná. „Museli by nejdříve přijít za mnou jako za ředitelkou a já to nahlásím obci, tedy našemu zřizovateli. Pokud dostanu souhlas, že mohu finanční nebo věcný dar přijmout, tak s tímto požehnáním řeknu rodičům ano,“ sdělila také ředitelka Ryvolová.

Dobrovolný je i příspěvek (obvykle v řádu stovek korun) do takzvaného fondu rodičů. Z toho ale vedení mateřinek nechce hygienické potřeby nakupovat. Peníze spíše slouží k nákupu vstupenek do divadla, didaktických pomůcek nebo dárků pro děti, ale i k nákupu knih pro předškoláky.

Ministerstvo školství na otázku, jaké hygienické potřeby musí zřizovatel zajistit, odpovědělo: „Poskytování hygienických potřeb zajišťuje škola z rozpočtu, který dostává na provoz od zřizovatele.“ Odkazuje na vyhlášku, která určuje, jak má vypadat provoz a prostory školských zařízení. „V té je uvedeno, které hygienické potřeby musí škola zajistit. Mezi ty patří toaletní papír, mýdlo a čisticí prostředky,“ upřesňuje mluvčí resortu Jarmila Balážová. Další potřeby může zařízení vybírat od rodičů po dohodě – například právě kapesníčky nebo vlhčené ubrousky.

Rodiče tak mají obecně jedinou povinnost, a to platit školné – pokud nemají předškoláka.

Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...