‚Neexistující pseudokoncentrák.‘ Okamura a Rozner nebudou za výroky o táboře v Letech stíháni![]() |
„Vážené dámy a pánové, kolegyně, kolegové, úvodem bych vám rád popřál krásné blížící se svátky a bohatého Ježíška. Vánoce jsou svátky klidu, míru a křesťanských hodnot. Proto je dobré se na ně náležitě připravit, jako to už dělávaly naše prababičky,“ psalo se v úvodu textu podepsaném na konci Tomiem Okamurou. „Co takhle tento rok ochutnat kromě lineckého a kapra i trochu exotiky?“ stálo v emailu nadále.
Následovala nabídka sushi setů, jídelních sad, japonských čajů či hůlek na jídlo. To vše se speciální slevou 25 procent nejen pro poslance, ale také i řadové zaměstnance sněmovny. Nechyběla zmínka o výskytu Okamurových prodejen Japa shop, v nichž lze zmiňované výrobky a produkty zakoupit.
Místopředseda sněmovny ovšem odmítl, že by zpráva byla autentická. „Nechal jsem to prověřit dvě své asistentky. Žádný takový email z mé schránky ani neodešel,“ řekl Okamura serveru Lidovky.cz se slovy, že ke své elektronické poště nemá ani přístupová hesla, neboť se o ni starají právě asistentky.
Komunistický titul na Wikipedii
O obdržení zprávy, která zákonodárcům přišla z adresy, jež je shodná se sněmovním emailem šéfa SPD, informovali na sociálních sítích sami poslanci. Její celé znění zveřejnil v pondělí večer lídr uskupení Praha Sobě a starosta Prahy 7 Jan Čižinský. Upozornili na něj třeba i pirátští poslanci Mikuláš Ferjenčík či František Kopřiva.
Čižinský ovšem v úterý dopoledne příspěvek smazal a omluvil se za něj. „Email jsem skutečně dostal do své poslanecké emailové schránky, prošel sněmovními servery, aniž byl vyhodnocen jako podezřelý, ale analýzou hlavičky se ukázalo, že jde o podvrh,“ okomentoval. Zpráva byla podle jeho slov odeslána ze stránky, na níž lze vytvářet falešné emaily.
Za šíření nepravdivé zprávy se omluvil později i Ferjenčík. „Vůbec mě to od Tomia nepřekvapovalo a nenapadlo mě, že sněmovní mail nezvládne odfiltrovat maily poslané z jiné domény, který se tváří pravě,“ uvedl.
Okamura záležitosti již řeší se svým advokátem Petrem Přikrylem, podá trestní oznámení. „Všichni poslanci vědí, že tyto obchody mám. Já bych jim takové hloupé emaily nikdy neodesílal,“ dodal Okamura, jenž se rovněž obrátil na kancléře sněmovny s žádostí, aby záležitost prošetřil.
Podle mluvčího dolní komory Parlamentu Romana Žambocha došlo k tomu, že selhalo opatření upozorňující na skutečnost, že se můžeš jednat o falešný email. „Přesněji, antispamový systém zprávu identifikoval jako ‚zprávu s nízkou reputací‘, ale do subjektu zprávy nedoplnil informaci, že se jedná o nedůvěryhodnou zprávu a doručil ji do schránek uživatelů,“ odůvodnil prolomení bezpečnosti schránky pro Lidovky.cz.
„Okamžitě jsme podnikli opatření, aby antispamový systém dokonalejším způsobem zpracovával došlou poštu. Byla zpřísněna pravidla pro oznamování nedůvěryhodné komunikace,“ doplnil s tím, že další kroky sněmovna ještě připravuje.
Podle politika česko-japonského původu jde o antikampaň proti jeho hnutí, která se prý rozjede vždy v okamžicích, kdy SPD jedná s vládou o prosazení některých vlastních programových bodů. Podotkl, že v úterý dopoledne se zároveň u jeho profilu na internetové encyklopedii Wikipedie objevil na pár hodin titul „doktor sociálních věd“, jenž byl udělován za komunistického režimu.
Zdali se v poslaneckých lavicích našli tací, kteří přesto o jeho zboží projevili zájem, není zřejmé. Okamura dotaz serveru Lidovky.cz, jestli po odeslání emailu zaregistroval objednávky ze sněmovny, ponechal bez odpovědi.