Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kuřáky čekají změny. Za porušení zákona hrozí 5 tisíc až milion

Protikuřácky zákon bude platný od konce května. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protikuřácky zákon bude platný od konce května. | foto: Shutterstock

PRAHA Za porušení zákazu kouření ve veřejných prostorách by kuřákům podle ministerského návrhu protikuřáckého zákona měla hrozit pokuta 5 tisíc korun. Provozovatelé restaurací by zaplatili až 50 tisíc korun. Za prodej cigaret nezletilým hrozí až milionová pokuta.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček to v pátek oznámil novinářům při představení hlavních cílů předlohy, kterou předloží vládě. Proti návrhu se postavila Asociace hotelů a restaurací.

Výše pokuty pro kuřáky, kteří by se provinili, podle ministra „není tak likvidační“ jako například pokuta v Irsku, kde činí 3000 eur, tedy zhruba 81 tisíc korun. Až milionová pokuta by podle Němečkova návrhu měla nově hrozit za prodej tabákových výrobků nebo alkoholu mladistvým. V souvislosti se zákazem by měly být posíleny pravomoci České obchodní inspekce nebo Státní zemědělské a potravinářské inspekce, uvedl Němeček.

Stát je neschopný a přenáší zodpovědnost, zní kritika

Návrh podle asociace restauratérů ale znamená „další přenos odpovědnosti za neschopnost státu zajistit kontrolu a dodržování stávajícího zákona“ na podnikatele. Restauratéři budou muset podle asociace mimo jiné hlídat, aby v jejich prostorách nebyli podnapilí mladiství a provádět u nich dechové zkoušky na alkohol. Nedodržení bude znamenat až likvidační sankce, uvedl v prohlášení prezident asociace Václav Stárek. Zákonodárci by proto podle něj takový návrh podpořit neměli.

Ministr chce zákonem také založit fond na podporu projektů souvisejících s prevencí před užíváním návykových látek. Příjmem fondu by mělo být jedno procento výnosu ze spotřební daně z tabáku a alkoholu, uvedl Němeček. „Jsme si vědomi toho, že represí nevyřešíme vše a že je potřeba podpořit programy, které budou snižovat výskyt závislostí,“ uvedl ministr.

Je přesvědčen o tom, že hlavní cíle zákona získají dostatečnou podporu i v Parlamentu. „V tomto jsme hodně zaostali za zbytkem civilizované Evropy. V okamžiku, kdy toto opatření bude schváleno, tak se pouze dostaneme do hlavního proudu evropských zemí, co se týče ochrany před kouřením,“ řekl ministr. Podobné úpravy byly ovšem v Parlamentu často odmítnuty mimo jiné kritiky regulací. Ve Sněmovně je i stručnější předloha poslanců ANO, která má pouze zakázat kouření v restauracích.

Ministerský zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky tabáku, alkoholu a návykových látek má v souladu s jeho původním záměrem zavést úplný zákaz kouření v restauracích, na koncertech či tanečních zábavách. Důvodem je ochrana nejen návštěvníků - nekuřáků, ale také zaměstnanců provozoven před důsledky pasivního kouření, zdůraznil Němeček.

Zákaz by se podle něj vztahoval i na elektronické cigarety. I když jejich škodlivost na zdraví není velká, podle Evy Králíkové z Centra léčby závislosti na tabáku je zákaz v souladu s doporučením světové zdravotnické organizace. Návrh počítá rovněž s tím, že restaurace by musely nabízet jeden nealkoholický nápoj levnější než pivo. Jako příklad Němeček uvedl možnost nabízet k jídlu karafu s obyčejnou vodou.

Návrh má podle ministra rovněž umožnit obcím, aby vyhláškou zakázaly kouření v místech, kde se pro to rozhodnou. Zvláště by se to týkalo okolí škol nebo hřišť, podotkl ministr. Pokud návrh stihne Parlament schválit včas, měl by platit od příštího roku.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život
Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život

Ročně se v Česku narodí až 200 dětí s ortopedickou vadou nazývanou golfová noha. Jedná se o vrozenou vadu, kterou lékaři většinou odhalí už v...