Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kuřim - nebyly obětí týrání také sestry Mauerovy?

Česko

ÚHEL POHLEDU

Případ týrání nezletilých bratrů Ondřeje a Jakuba skončil u brněnského krajského soudu vynesením trestů. Teta chlapců Kateřina Mauerová stráví deset, jejich matka Klára Mauerová devět, „královna identit“ Barbora Škrlová pět a Hana Bašová sedm let ve věznici s ostrahou. Vyšetřování probíhalo téměř rok a soud se táhl pět měsíců. Policistům se podařilo prokázat, že se obviněné ženy společně s Janem Škrlou a Janem Turkem na týrání podílely. Co je k tomu vedlo, ale zůstává záhadou. Zločin bez motivu přitom nedává žádný smysl.

První, co mě při sledování naprosto nepřehledné kauzy zaujalo, bylo chování hlavních aktérek. To nebylo vystupování agresivních, bezohledných a sebejistých zločinců. Naopak. V jejich očích bylo vidět zděšení, úzkost a strach. Připomínaly nechápající, zoufalá a do kouta zahnaná zvířata.

Soud ale nerozluštil ani další tajenky.

Pokračování na straně 10

Dokončení ze strany 1

Barbora Škrlová během roku dvakrát změnila identitu. Nejdřív se vydávala ze těžce nemocnou třináctiletou dívku, pak za chlapce Adama. Klára i Kateřina Mauerovy vypověděly, že chlapce týraly na základě instrukcí tajemného doktora, zasílaných prostřednictvím SMS. Údajný iniciátor týrání, otec Barbory Škrlové Josef, má, stejně jako většina aktérů kauzy, blízko k Hnutí Grálu. Staly se ženy obětí sekty a vymývání mozků? Kdo za ní stojí?

Podle odborníka na brainwashing, psychologa Edwarda Huntera, „je jeho cílem radikálně změnit mysl tak, aby se její majitel stal živou loutkou, lidským robotem, a přitom tato hrůza nebyla zvenčí patrná. Jde o to, stvořit stroj z masa a krve, s novým systémem víry a novými myšlenkovými procesy, implantovanými do zajatého těla. Jde o to, získat rasu otroků, kteří se, na rozdíl od otroků za starých časů, určitě nevzbouří a vždy budou poslouchat příkazy jako hmyz své instinkty“.

To, jaké děsivé důsledky může mít vymývání mozku, dokazuje případ sekty Rodina. Kolem roku 1967 ji ve Spojených státech založil psychicky narušený Charles M. Manson. V krátké době vytvořil skupinu složenou převážně z opuštěných žen s problematickým vztahem k otci a připoutal je k sobě pomocí sexu, drog, agresivních výslechů a neustálého opakování vlastního učení. Postupně je vzdálil reálnému životu, získal naprostou kontrolu nad jejich světem a úplně změnil jejich identitu. Stal se pro ně „milujícím otcem“, pro kterého byly ochotné udělat cokoliv. A také to udělaly. V srpnu 1969 otřásla Spojenými státy rituální vražda sedmi nevinných občanů Los Angeles, včetně těhotné herečky Sharon Tateové. „Pohled na mladou ženu s naprostým klidem popisující, jak společně zmasakrovaly Sharon a její nenarozené dítě, vyvolal v lidech potřebu najít pro čin co nejrychleji nějaké vysvětlení.“ líčí případ v knize Brainwashing neuropsycholožka Kathleen Taylorová. Obžaloba tehdy musela čelit skutečnosti, že vůdce sekty Manson nebyl vraždění osobně přítomen. Nikdo však nepochyboval o tom, že za hrůzným činem stojí právě on a brainwashing. Obhajoba ale nedokázala tento argument dostatečně využít. Vražedkyním přitížily i závěry soudních znalců, kteří u nich neshledali žádné známky duševní choroby nebo snížení rozlišovací schopnosti. Kalifornský odvolací soud konstatoval, že ani skutečnost, že byl na ženy vyvíjen nátlak a byly pod silným vlivem charismatického vůdce sekty, je nezbavuje trestní odpovědnosti. Poslal je na řadu let do vězení, na doživotí byl odsouzen i sám Manson.

V kuřimské kauze je příliš mnoho záhad a nejasností, než aby bylo možné ji uzavřít prostým popisem trestného činu týrání a vynesením vysokých trestů. Olomoucký vrchní soud, ke kterému nyní kauza směřuje, by se proto měl v první řadě vypořádat s otázkou, zda se osoby týrající malého Jakuba a Ondřeje samy nestaly obětí brutálního psychického týrání s následnou změnou identity - brainwashingu.

***

Údajný iniciátor týrání, otec Barbory Škrlové Josef, má blízko k Hnutí Grálu. Staly se ženy obětí sekty a vymývání mozků? Kdo za ní stojí?

V kuřimské kauze je příliš mnoho záhad a nejasností, než aby bylo možné ji uzavřít prostým popisem trestného činu týrání a vynesením trestů

Názory v této rubrice nemusejí vyjadřovat stanovisko redakce

O autorovi| JAN HNÍZDIL, lékař a publicista

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!