Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kuš žaluje Bublana a Grosse

Svazek StB | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Svazek StB | foto: David PortLidové noviny

PRAHA Bývalý funkcionář ČSSD Marián Kuš žaluje své bývalé stranické kolegy - Františka Bublana a Stanislava Grosse. Podezřívá je z toho, že oba stojí za zveřejněním informací, které byly vydávány za data ze složky vedené na Kuše Státní bezpečností (StB). Podle nich měl být komunistickým agentem. Kuš tuto skutečnost popírá.

Bublan jakékoli podezření odmítá. O Kušovi se v minulosti objevily v médiích informace, podle nichž se před rokem 1989 infiltroval do církevního prostředí v Česku a Polsku. Komunistická rozvědka pak dokonce počítala i s jeho vysláním do Vatikánu.

Jeho advokátka Jana Hamplová připustila, že StB skutečně vedla na Kuše spis, jeho obsah je prý zcela jiný. "Nikdy nebyl a není agentem a vedený spis (StB) byl hrubě zneužit k vnitrostranickému vyřizování si účtů," tvrdí ve svém prohlášení advokátka.

Hanlivé informace o Kušovi se objevily v době, kdy působil v nejvyšším vedení sociální demokracie. Bublan tvrdí, že s únikem hanlivých informací o Kušovi nemá nic společného. "Ani jsem ho pořádně neznal. Neměl jsem jakýkoli důvod mu škodit," uvedl exministr vnitra. Přestože tento resort vedl, neměl podle svých slov jakýkoli přístup ke svazkům StB. 

V roce 2006 Ústřední výkonný výbor ČSSD zrušil Kušovi členství, a to kvůli podezření z falšování lustračního osvědčení. ČSSD předložil před léty negativní lustrační osvědčení. Ministerstvo vnitra mu však žádné takové nevydalo.

Kuš podal nejen trestní oznámení, ale před dvěma týdny i stížnost současnému ministrovi vnitra Ivanu Langerovi. Podle podaného trestního oznámení se Bublan s Grossem mohli dopustit trestných činů ohrožování utajované informace, neoznámení trestného činu, neoprávněného nakládání s osobními údaji, pomluvy a poškozování cizích práv.

Hamplová připustila, že od spáchání skutku již uplynul delší čas, její klient podal ale trestní oznámení ve snaze objasnit celou kauzu.
,
Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!