„Splnil všechny podmínky pro podmínečné propuštění, jsem ráda, že je na svobodě,“ uvedla bez dalších podrobností Kušnierzova advokátka Helena Tukinská. Kušnierze soud pustil na pětiletou podmínku, státní zástupce se neodvolal, a tak je rozhodnutí pravomocné.
Podle Kušnierz bezmála rok strávil ve vazbě, v červenci 2012 ho prvoinstanční soud poslal za mříže na sedm a půl roku za přijímání úplatků a zneužití pravomocí veřejného činitele. Odvolací soud mu poté v lednu 2013 snížil trest na pět let. Potvrdil mu však pokutu 750.000 korun i zákaz pracovat s evropskými dotacemi na 5,5 roku.
ČTĚTE TAKÉ: |
Prostřednictvím tří kamarádů žádal šéf ROP Severozápad po žadatelích provize z přidělených dotací, a to ve výši minimálně 1,7 milionu korun. Velkou část z toho skutečně převzali. Kušnierz nicméně od počátku jakoukoli vinu odmítal.
Návrat na svobodu však rozhodně nemá jistý. Krajský soud v Ústí nad Labem totiž už začal projednávat další kauzu, ve které je obžalován. Jde o údajné machinace v Regionálním operačním programu (ROP) Severozápad. Obžalobě z ovlivnění projektů za 1,4 miliardy korun čelí osm lidí, mezi kterými jsou tři bývalí ředitelé úřadu a tedy také i Petr Kušnierz,
S nárokem na náhradu škody se do trestního řízení přihlásili poškození. Ministerstvo financí žádá 775 milionů korun za 14 projektů, které proplatila EU. Úřad ROP Severozápad a Ústecký kraj chtějí shodně po 628 milionech.
Bývalí ředitelé úřadu podle obžaloby dosazovali externí hodnotitele projektů přímo, nelosovali je. V hodnocení projektů měli experti klíčovou roli, na základě jejich bodování se o přidělení dotace rozhodovalo. Kušnierz prý takto ovlivnil složení expertů, kteří hodnotili stavbu hotelu Větruše v Ústí nad Labem nebo Apartmánů 99 v Chomutově.
Hlavní líčení je zatím nařízeno vždy na několik dní v měsíci až do konce letošního roku.