Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kužel nemá rozhodovat spor s Diagem

Česko

Arbitráž Česka s firmou Diag Human, v níž státu hrozí miliardová náhrada škody, zkomplikovala nová zápletka: Nejvyšší soud zrušil jmenování Petra Kužela hlavním rozhodcem v přezkumném senátu.

PRAHA Vyhlídky na to, že Česko dovede dlouholetý arbitrážní spor s firmou Diag Human do zdárného konce, nebude muset společnosti podnikatele Josefa Šťávy platit ani korunu, včera utrpěly tvrdý zásah.

Nejvyšší soud totiž vyhověl námitce Diagu proti jmenování Petra Kužela, prezidenta Hospodářské komory, předsedajícím rozhodcem přezkumného senátu. „Zrušili jsme usnesení Obvodního soudu pro Prahu 6 a také Městského soudu v Praze,“ potvrdil LN mluvčí soudu Petr Knötig.

Kužel je stále ve hře Důvodem byl podle něj fakt, že jmenování rozhodce učinil obvodní soud, kterému v dané věci taková pravomoc nepřísluší. „Vracíme proto věc na samý začátek pražskému městskému soudu,“ dodal Knötig. Není tak vyloučeno, že Kužel bude v roli znovu potvrzen. Nejvyšší soud se ve svém včerejším výroku totiž neztotožnil se všemi námitkami Šťávovy společnosti.

Zástupci Diagu přesto neskrývali spokojenost nad verdiktem. „Ukázalo se, že předchozí dva roky byly pouze průtahy řízení,“ uvedla Iva Duchoňová, která firmu zastupuje. Jisté je to, že definitivní rozlousknutí sporu s osmnáctiletou historií se dočká dalšího oddálení. „Pře se protáhne, nelze predikovat na jak dlouho. Momentálně máme jmenovaného pouze jednoho rozhodce, a to je docent Kindl,“ připomněl šéf právního odboru ministerstva zdravotnictví David Kotris.

Původní rozhodce za švýcarskou stranu, auditor Damiano Della Ca, totiž z arbitráže odstoupil. Namísto něj nominoval Diag právníka Maxe Baumanna. Stát však změnu neuznal a prohlásil ji za neúčinnou.

Milionové penále denně Odsouvání verdiktu je pro stát značně riskantní: podle pravomocného verdiktu ze srpna 2008 má Česko uhradit Šťávově firmě téměř devítimiliardové odškodné za údajné zmaření lukrativního byznysu s krevní plazmou. Za každý den prodlení z platby navíc naskakuje na vrub státní kasy penále ve výši bezmála milionu tři sta tisíc korun.

Ještě na začátku roku to přitom vypadalo, že stát se hrozbě miliardové náhrady škody vyhne. Rozhodčí senát se tehdy podle informací LN chystal navrhnout maximální variantu odškodnění ve výši jedné miliardy korun. To odpovídalo i představám tehdejšího vedení ministerstva zdravotnictví, které trvalo na tom, že platební povinnost státu je nulová či výrazně nižší, než zněl nález.

***

ZVRATY V LETITÉ ARBITRÁŽI

* Diag Human se už patnáct let domáhá miliardového odškodného na státu kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou z 90. let. * Pravomocný verdikt ze srpna 2008 nařídil státu, aby uhradil firmě téměř devítimiliardové odškodné, obě strany se však proti výroku odvolaly. * Verdikt přezkumného senátu měl padnout už v lednu. Rozhodce za švýcarskou stranu však rezignoval, výrok soudu se tak opět oddálil. * Obě strany se mezitím vzájemně osočovaly z ovlivňování sporu. Výsledkem je rozhodnutí Nejvyššího soudu, který zrušil jmenování Kužela hlavním rozhodcem.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....