29. března 2013 15:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Květináče na Smíchově? Ošklivé, drahé a bez povolení

Betonové květináče v Nádražní ulici na pražském Smíchově. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Betonové květináče v Nádražní ulici na pražském Smíchově. | foto: Martin Nevyhoštěný, Lidovky.cz

PRAHA Praha 5 dostala za obří květináče, které loni rozmístila v ulicích Smíchova, dvě pokuty od památkářů. Důvodem je podle ředitele magistrátního odboru památkové péče Jiřího Skalického to, že radnice květináče umístila na památkově chráněných územích bez povolení památkářů. Celkem musí Praha 5 zaplatit 147 000 korun. Na květináče si dlouhodobě stěžovali místní obyvatelé.

"Důvodem pokuty je to, že neoprávněně umístili tyto objekty jak v památkové rezervaci, tak v památkové zóně," řekl Skalický. Podle něj se radnice proti pokutě odvolala, ministerstvo kultury ale sankci potvrdilo. Udělení pokuty potvrdila mluvčí Prahy 5 Ivona Kratochvílová, více se ale k záležitosti nevyjádřila.

Památkářům vadilo především umístění obřích betonových květináčů na Hořejším nábřeží, které je součástí Pražské památkové rezervace, a dále v ulicích Svornosti a Strakonická, které jsou v památkové zóně Smíchov. Celkem bylo podle památkářů nevhodně rozmístěno 98 květináčů.

Obří květináče, do nichž se mají sázet stromky a keře, začala radnice rozmisťovat loni v létě. Vyrobeno bylo celkem 245 nádob. Městská část na projekt, který měl údajně zlepšit životní prostředí, zřejmě dostane 16 milionů korun z Evropské unie, dalších 1,5 milionu korun doplatí ze svého.

Záměr ale od počátku vyvolával nesouhlas místních obyvatel, kteří kvůli tomu zorganizovali i petici. Místní obyvatelé proti nim protestovali a stěžovali si, že jim na chodnících překáží a stěžují průchod.

ČTĚTE ZDE:

Všiml si toho spolupracovník LN architekt a teoretik Adam Gebrian, který na facebook nahrál dvě fotografie těchto květináčů s ironickým komentářem: "Prostě nádhera. Už s položeným travnatým kobercem."

Betonové květináče na Praze 5

Betonové květináče na Praze 5

Podle Gebriana jsou betonové květináče úplný, absurdní nesmysl. "Je to příklad jak snadno může vedení městské části s úřední podporou znehodnotit veřejný prostor," řekl. A dodal, že současné umístění některých květináčů, na okraji dotačním programem vytyčeného území a to přímo na trávě, by mohlo hrdě sloužit jako ilustrace ke Kronice města Kocourkova.

Gebrian dokonce navrhuje i způsob, jak by se mohly květináče lépe využít. "Umím si je představit na soukromých pozemcích, ve vnitroblocích, kde mohou sloužit jako lapače dešťové vody, komposty, nebo nádoby pro pěstování zeleniny."

tepTereza Potocká, ČTK