4. května 2011 8:57, aktualizováno  9:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Květnové mrazivé ráno. Na Jizerce bylo -12,6

Do Česka se vrátily v květnu mrazy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Do Česka se vrátily v květnu mrazy | foto: ČTK

Českou republiku zasáhly mrazy. Na některých místech teploty překonaly 50 let staré rekordy. Nejmrazivější počasí bylo v Jizerských horách, na Jizerce meteorologové naměřili dokonce -12,6 stupně. Sdělil to mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák. Ani přes den nevyšplhá rtuť teploměru nad 14 stupňů, oteplit by se mělo od pátku.

Mrazy nezvyklé pro začátek května zasáhly celou republiku, například Horská Kvilda hlásí 11,5 stupně pod nulou, Adršpach minus 8,9 stupně, Jeseník minus 5,7 a pražská Ruzyně 2,3 stupně pod bodem mrazu. "Některé rekordy padly po více než 50 letech," upozornil Dvořák. Silničáři na Jesenicku, Hradecku a Liberecku varovali řidiče, že silnice v těchto oblastech mohou být po mrazivé noci namrzlé.

Polsko

Jihozápadní část Polska podobně jako horské oblasti na severu Česka zaskočilo sněžení. V Dolním Slezsku je podle energetiků 25.000 až 30.000 lidí bez dodávek proudu, špatná je situace na silnicích i na železnici.

Sníh, který napadl, stále ještě komplikuje dopravu na některých místech. Na silnicích v Královéhradeckém kraji může po nočním poklesu teplot hrozit náledí. Silničáři nyní mají nejvíce práce s úklidem stromů, které v úterý polámal mokrý těžký sníh. "Na Trutnovsku sníh polámal desítky stromů. Samotné silnice jsme od sněhu čistili do úterního večera," řekl Milan Baxa z trutnovské správy silnic.

Německo

V některých částech centrálního a východního Německa, zejména v Sasku a Dolním Sasku, dnes sněžilo, ve vyšších polohách pak zůstala sněhová pokrývka ležet. Fichtelberg v Krušných horách hlásí až čtyři centimetry sněhu, v pohoří Harc na vrcholu Brocken naměřili dokonce pět centimetrů.

Do Česka dorazily v květnu mrazy

V Krkonoších v úterý napadlo až čtvrt metru sněhu. Nyní na hřebenech Krkonoš zůstává asi 20 centimetrů sněhu. Ráno bylo v Krkonoších jasno a teplota se pohybovala kolem sedmi stupňů pod bodem mrazu. Lanovka na Sněžku jezdí na obou úsecích. V úterý byla kvůli silnému větru na horním úseku mimo provoz.

Na severu Čech napadlo v některých místech až 30 centimetrů sněhu, takzvaní ledoví muži Pankrác, Servác a Bonifác přitom připadají až na příští týden.

Mírné oteplení přijde až od pátku, kdy meteorologové očekávají teploty do 17 stupňů, o víkendu bude rtuť teploměru atakovat dvacítku. Obloha zůstane až do konce týdne polojasná až jasná.


ČTK, Lidovky.cz

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?