Pondělí 12. dubna 2021svátek má Julius 6 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nový fenomén: kvůli covidu končí na ventilátorech už i třicátníci. Jejich stav se zhoršuje rychleji, virus je agresivnější

Jednotka intenzivní péče. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jednotka intenzivní péče. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně leží na umělém plicním ventilátoru teprve devětadvacetiletý pacient, který bojuje s koronavirem. Lapá po dechu a bez přístroje by nemusel přežít. Celkově je v brněnské nemocnici hospitalizováno devadesát lidí s covidem. Desetina z nich ještě ani neoslavila padesáté narozeniny.

„Ve srovnání s první vlnou i podzimem jich opravdu přibývá. Tehdy to byly naprosté výjimky, teď už to tak není,“ řekla pro Lidovky.cz mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

Umělou plicní ventilaci tam potřebují i tři čtyřicátníci. Dalších pět nemocných pod padesát let leží na jednotkách intenzivní péče, nejmladšímu je pětadvacet. Všichni jsou ve velmi vážném stavu.

Ještě na podzim se přitom v nemocnicích léčili zejména senioři a mladší lidé se s covidem ve většině případů poprali doma. Nyní však věková hranice hospitalizovaných po celé republice klesá.

„Už se nedá říct, že je to nemoc jen pro staré. Bezpochyby roste počet mladších pacientů s covidem, reálně hospitalizujeme čtyřicátníky i třicátníky,“ uvedla pro Lidovky.cz mluvčí nemocnic Královéhradeckého kraje Lucie Chytilová. Třeba v jičínském špitále leží ve vážném stavu na anesteziologicko-resuscitačním oddělení čtrnáct covidních pacientů, žádnému není více než sedmdesát let.

Nárůst mladších pacientů pozorují i v Thomayerově nemocnici v Praze. „Bohužel se jedná o ročníky v rozmezí věku mezi čtyřiceti a padesáti lety. Výjimkou nejsou ani třicátníci,“ řekl pro Lidovky.cz její mluvčí Petr Sulek. Aktuálně je v pražské nemocnici hospitalizováno 170 lidí s koronavirem. „Od začátku ledna letošního roku se situace vůbec nelepší a máme stále více covid pozitivních pacientů v těžkém stavu,“ poznamenal Sulek.

Ve špitále leží celkem čtrnáct covidových pacientů, kterým ještě ani nebylo padesát let. „ Jejich podíl oproti jarní vlně je daleko větší. Navíc je zřejmé, že mnohdy jsou to mladí lidé, kteří nemají rizikové faktory,“ doplnil mluvčí Thomayerky.

Na vině je mutace

Lékaři se shodují, že za smutným trendem stojí britská mutace, která se šíří Českem. Může být až o 70 procent nakažlivější než běžný kmen covidu, navíc má dynamičtější průběh a stav pacientů se kvůli ní též rychleji zhoršuje.

To vše se podepisuje na chodu českých nemocnic. V nich aktuálně leží přes 6500 pacientů s koronavirem. Kapacita lůžek intenzivní péče se podle náměstka ministra zdravotnictví Vladimíra Černého blíží k absolutnímu vyčerpání. Volných je nyní zhruba patnáct procent lůžek. Důvodem je i nedostatek kvalifikovaného personálu.

Pacienti s covidem se nově budou vozit i do Německa. Kancléřka Angela Merkelová včera zatelefonovala premiérovi Andreji Babišovi a pomoc mu sama nabídla.

Slavia vs. Rangers očima diplomata. Stačila omluva, teď je to válka, říká

Bývalý velvyslanec ČR v Londýně a současný kandidát do Senátu za ODS, TOP 09 a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V historii lidstva takové situace nezřídka vedly ke katastrofickým následkům, komentuje diplomat Michael Žantovský...

Kritika naší práce je zcela neoprávněná, neetické to není, říká headhunterka

Markéta Šveda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hledá nejvhodnější kandidáty pro vrcholové pozice. Manažery, specialisty, odborníky. „Sama jsem byla kdysi lovená, ale...

Auta s turbínou místo motoru se neujala. Přitom jezdila i na tequilu

Chrysler Turbine Car | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Turbínové auto. Zní to jako sci-fi? Překvapivě ne. Tento pokus nahradit tradiční spalovací motory byl velmi blízko...