Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Kvůli dotaci na ekologický kotel čekali v Ostravě celou noc

Česko

  10:54
OSTRAVA - Několik stovek lidí přišlo na Krajský úřad Moravskoslezského kraje v Ostravě podat žádost o dotaci na ekologický kotel. Dalších asi 50 lidí čekalo na registraci před Městským úřadem v Třinci.

Lidé kvůli žádosti o dotaci na výměnu kotle čekali celou noc. foto: ČTK

Někteří žadatelé čekali před úřadem v Ostravě celou noc, aby měli jistotu, že se na ně dostane, protože uspokojených zájemců může být jen 1000. Pokud se počet nenaplní, bude příjem žádostí pokračovat i v neděli.

Při první vlně dotací na kotle vyšly v únoru peníze jen na 330 žadatelů. Třetí kolo dotací se připravuje na podzim. "Už jsme tady byli minule, ale tehdy se na nás nedostalo," říkali mnozí lidé v dlouhé frontě před krajským úřadem.

Fronta až na parkoviště před úřadem

Řada se před 08:00 vinula po chodbě od dveří podatelny přes zcela zaplněný vestibul až na parkoviště před úřadem.

V čele byl jedenašedesátiletý Pavel Kalous z Paskova nedaleko Ostravy. Také on už jednu žádost bez úspěchu podal při první vlně dotací v únoru. "Poprvé to nevyšlo, měli jsme pořadí 420 nebo tak nějak," řekl. Tentokrát proto nechtěl nic ponechat náhodě: jeho manželka přišla před úřad už v pátek večer, on ji přišel během noci vystřídat. To už lidí před úřadem přibývalo.

Výměna starých kotlů za ekologičtější:

  • Ovzduší v Moravskoslezském kraji patří k nejšpinavějším v celé Evropě.
  • Kromě průmyslových podniků a dopravy patří k největším znečišťovatelům domácí topeniště. Kraj s ministerstvem životního prostředí proto vypsaly dotace na výměnu starých kotlů na pevná paliva za ekologičtější.
  • V první vlně v únoru bylo ve výzvě 20 milionů Kč a úspěšní žadatelé mohli získat 60 000 Kč.
  • Teď dostanou úspěšní zájemci 40 000 Kč a je na to vyčleněno 40 milionů. Na této sumě se kraj a ministerstvo podílejí rovným dílem.
  • V druhé vlně by to mělo pomoci k výměně 1000 kotlů. To znamená za rok o 100 tun prachu ve vzduchu méně, každý domek totiž při používání ekologického kotle vypustí až o 100 kilogramů prachu méně.

"Vzhledem k tomu, že bylo hezké počasí, nebyla zima, nefoukal vítr, tak se to dalo. Seděli jsme, povídali jsme si, kuřáci kouřili. Co by člověk neudělal pro 40 000," řekl Kalous. Bylo by ale podle něj lepší, kdyby se dala žádost poslat poštou. "Kdyby aspoň nechali otevřený nějaký záchod. Teď to bude kolem všechno zalitý," podotkl žadatel.

O typu kotle, který si pořídí, pokud bude jeho žádost úspěšná, zatím není rozhodnutý. "Říkají že litinový vydrží 30 roků, to už by mělo stačit. Teď topím vším možným, uhlím, dřevem, mám tam ještě trochu kalů, co se naskytne," řekl.

Na rozdíl od žádostí v první vlně nyní museli žadatelé na úřad přijít osobně. "Minule jsem tu osobně nebyl, měl jsem to přes pána, který to zařizoval přes firmu a zřejmě přispal. Teď už jsem to vzal do ruky radši sám," řekl Kalous.

Kdo přijde později, má šanci

Podle odhadu vedoucího krajského odboru životního prostředí Tomáše Kotyzy bylo v 08:00 ve frontě před úřadem 250 až 300 lidí. "Předpokládám, že i ti, co přijdou později, mají šanci. Ta možnost je i zítra, uvidíme, jestli se to dneska vyčerpá," řekl Kotyza.

Uvedl, že lidé uvidí aktuální počet přijatých žádostí na velkoplošné ceduli. "Je to maximálně transparentní," řekl. Jak rychle dostanou žadatelé peníze vyplaceny, podle něj záleží na nich.

"Záleží na lidech, jak rychle přinesou vyúčtování, faktury. Pokud mají investici nachystanou, tak je velmi reálné, že dostanou peníze ještě v letošním roce," řekl Kotyza. Uvedl, že vyrozumění o tom, že jejich žádost je úplná a mohou přinést závěrečné vyúčtování, by lidé měli dostat řádově za jeden až dva měsíce.

Kotyza řekl, že třetí výzva je zatím připravena na září. "Předpokládáme, že opravdu v letošním roce bude celkově na tuto akci vyplaceno slíbených 100 milionů korun," řekl.

Autoři: ,