21. srpna 2016 11:24 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kvůli Grand Prix kolabuje doprava na D1. Situaci navíc zkomplikovala nehoda

Kolona na dálnici D1 - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kolona na dálnici D1 - ilustrační foto | foto: MAFRA - Anna Vavríková

BRNO Rozjezd návštěvníků motocyklových závodů Grand Prix v Brně komplikovala nehoda dvou aut na 185. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu. Tvořily se kolony, ale provoz byl plynulý a bez větších problémů, řekl mluvčí brněnské policie Pavel Šváb. Podle něj kolem 17:00 odjela z areálu většina návštěvníků, zbytek by měl odjet zhruba do hodiny. Nehoda se obešla bez zranění.

Policie nachystala pro řidiče dopravní značení, které je má z Brna vyvést. K vozidlům, která museli lidé kvůli dešti nechat na vzdálenějších provizorních parkovištích mimo přírodní úseky, převáží cestující městská hromadná doprava.

„Ze staré dálnice budeme část řidičů směřovat na Kníničskou a směrem k nájezdu na D1 na 190. kilometru. Zbytek pojede tamtéž přes Kohoutovice a až v poslední variantě směrem na kruhový objezd Veselka. Řidiči by měli dbát pokynů policistů. Zbytečnými kolizními situacemi někteří neukáznění řidiči zhoršují už tak náročnou situaci,“ zdůraznil Šváb.

Policie však do oběda situaci vyřešila zřízením dalšího provizorního parkoviště na silnici I/23 od sjezdu Kývalka směrem na Rosice.Podle potřeby také uzavírala sjezd z dálnice na exitu 182 Kývalka, uvedl mluvčí Pavel Šváb.

Policisté se také připravují na rozjezd návštěvníků, který očekávají po 15:00. „K autům na parkoviště návštěvníky dopraví autobusy MHD. Ze staré dálnice nasměrujeme část řidičů na Kníničskou a směrem k nájezdu na D1 na 190. kilometru.

Zbytek pojede stejnou cestou a dále přes Kohoutovice a až v poslední variantě vozidla povedeme na kruhový objezd Veselka. Řidiči by měli dbát pokynů policistů. Zbytečným vytvářením kolizních situací někteří neukáznění řidiči zhoršují už tak náročnou situaci,“ zdůraznil Šváb.

Důvodem je déšť, kvůli kterému nemohou auta parkovat na přírodních parkovištích. Policie vymezila pro parkování takzvanou starou dálnici. Dopravní podnik města Brna zavedl další linku, která návštěvníky vozí z parkoviště na staré dálnici do areálu závodů. Podle mluvčí dopravního podniku Barbory Lukšové spoje jezdí po několika minutách.

Policie od rána upozorňovala řidiče na to, že mají sjíždět na exitu 190 a přes kruhový objezd Veselka parkovat na staré dálnici. Podle Švába na to ale někteří řidiči nedbali a pokračovali na sjezd 182 Kývalka, což policie nedoporučovala.

Fanoušci motorek se sešli v Brně na Masarykově okruhu.
Jorge Lorenzo během tréninků v Brně.

Lidé kvůli dešti nemohou parkovat na přírodních parkovištích a trávnících, kde je mnoho vody. To způsobilo v dopravě zmatky. „Parkovací kapacita na staré dálnici je však zaplněná pouze z poloviny a místa tam jsou,“ zdůraznil Šváb. Podle něj se na místo dostali bez větších problémů řidiči, kteří vyjeli včas. „Pokud někdo vyjel později, logicky má problémy,“ dodal mluvčí.

Dopravní podnik zavedl nově linku P, která odváží posádky zaparkovaných vozidel ze staré dálnice přímo do areálu automotodromu. Původně fungovaly linky 400, která jezdí do areálu z Mendlova náměstí, a X, která jezdí ze Žebětína.

„Na dnešek jsme kvůli Velké ceně měli vyčleněno 60 vozidel, kvůli dešti a mokré variantě parkování na staré dálnici jsme spoje posílili o dalších 20 autobusů. Autobusy jezdí a snažíme se lidi dostat do areálu,“ řekla Lukšová.

ČTK