24. července 2013 17:59, aktualizováno  20:32 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kvůli havárii vodovodu je 50 000 lidí v Praze bez vody

Bez vody je přes 50 000 lidí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bez vody je přes 50 000 lidí |

PRAHA V důsledku rozsáhlé havárie vodovodního řadu ve Formánkově ulici v Praze 8 je bez dodávek vody zhruba 50 000 obyvatel, oznámil to mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Ondřej Pokorný.

Náhradní zásobování vodou zajišťuje několik desítek cisteren. Podle Pokorného by dodávky vody měly být obnoveny zhruba do 05:00 ve čtvrtek ráno.

Bez dodávky je od dnešního poledne oblast Střížkova, Proseku, Kobylis, Ďáblic a část Libně a Vysočan. Náhradní zásobování vodou bude posíleno o cisterny hasičů a Středočeských vodáren. "Pravděpodobnou příčinou havárie jsou pohyby půdy s následným tlakem na potrubí, jelikož i v období velkého sucha se půda smršťuje a působí na vodovodní řady," uvedla společnost. Porouchaný vodovodní řád o průměru 800 mm je více než 65 let starý.

ČTĚTE DÁLE

Pracovníci už odstranili poškozené potrubí, nyní ho nahrazují novým, sdělil Pokorný krátce před 20:00. Podle předpokladů se voda do rozvodů v postižené oblasti začne napouštět po 21:00. Plnohodnotné obnovení dodávek se tak o několik hodin uspíší, původně ho firma PVK ohlásila do čtvrtečních 08:00.

Voda z porušeného potrubí vytékala rychlostí až 1000 litrů za sekundu a zatopila několik ulic. "Pokud havárie způsobila občanům škody na majetku, nechť se obrátí na naši společnost a náhrada škod jim bude vyplacena v plné výši v rámci pojištění," upozornil mluvčí PVK.

Podle Pokorného se jedná o druhou nejrozsáhlejší havárii vodovodu v Praze za posledních pět let. Za největší výpadek v zásobování vodou označil květnovou havárii v Hanusově ulici v Praze 4. Osm hodin tehdy bylo bez dodávek vody přibližně 70 000 lidí.

PVK zásobují vodou více než 1,4 milionu obyvatel Prahy a okolí. Firma je členem nadnárodní skupiny Veolia Voda, největší vodohospodářské společnosti na světě. Její česká pobočka je také největší společností na tuzemském vodohospodářském trhu.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!