Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Když nám dojde trpělivost, socha Koněva skončí klidně ve sběru, říká starosta Prahy 6. Čističe označil za ruské trolly

Vandalové se na soše maršála Koněva opět ‚podepsali‘. foto:  Michal Šula, MAFRA

Rozhovor
PRAHA - Je to každoroční úkaz. Kdosi polije sochu sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v Praze 6 barvou. Následně se spustí vášnivá debata. Na jedné straně se bouří zástupci Ruské federace, případně čeští komunisté, na opačném pólu stojí reprezentanti městské části, kteří musí vynakládat finance na pomník, o jehož přítomnost na svém území ani nestojí.
  5:00

Komentář ruského velvyslanectví

Barbarský čin uráží památku tisíců vojáků a důstojníků Rudé armády padlých na území České republiky v bojích proti nacistickým okupantům za osvobození Prahy (přece právě kvůli tomu byl instalován pomník).

Jsme přesvědčeni, že takové činy nezapadají do elementárních norem civilizovaného chování. Vzhledem k datu incidentu je zřejmé, že byly vyprovokovány městské části vedením Praha 6, které umístilo u pomníku tak zvané „vysvětlující cedule“, jež obsahují ničím nepotvrzené spekulace na téma účasti I.S.Koněva na přípravě vpádu vojsk zemí Organizace Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968.

Jsme rozhořčeni prohlášením vedení městské části Praha 6 o tom, že městské úřady nehodlají uvést pomník do náležitého stavu, přičemž to fakticky podmínily přemístěním pomníku na území velvyslanectví Ruské federace. Považujeme za nepřijatelné schovávat se při tom za názory Pražanů s odvoláním na zbabělé činy jednotlivých vandalů, kteří v noci útočí na mlčenlivý pomník. Víme, že v České republice obecně s úctou zacházejí s památkou hrdinů osvobození Československa.

Uplynulý víkend nastala situace nová. Poté, co neznámý vandal sochu polil rudou barvou a na její podstavec nastříkal nápis „Ne krvavému maršálovi, nezapomeneme“, přistoupilo k čištění pomníku několik osob. A to bez vědomí radnice. Ta totiž ještě předtím uvedla, že sochu mýt poněkolikáté již nebude.

„Nevidím důvod, proč bych měl Rusům pořád dokola leštit generálské holinky,“ říká starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) v rozhovoru pro Lidovky.cz. V něm mimo jiné vysvětluje, proč pomník, jenž připomíná osobu jednoho z osvoboditelů Československa v roce 1945, ale zároveň také muže, který řídil krvavé potlačení maďarského povstání v roce 1956, či se podílel se na sovětské okupaci v roce 1968, radnice neodstranila, když vyvolává kontroverze.

Lidovky.cz: Praha 6 sochu maršála Koněva na svém území dlouhodobě nechce. Co tedy momentálně brání tomu, aby byla zcela odstraněna, a předešlo se tak každoročním sporům kvůli ní?
Upřímně tomu nebrání vůbec nic. Socha je ve správě majetku Prahy 6. My se ale snažíme projevit dobrou vůli tím, že se o tom s Rusy bavíme. To přitom vůbec nemusíme. Oni k soše nemají žádný vztah. Není to válečný hrob, který by spadal pod bilaterální smlouvu, kterou má Česko uzavřenou s Ruskem a kterou mimochodem Rusko vůbec neplní, protože se nestará o československé válečné hroby na svém území.

Ondřej Kolář se stal starostou Prahy 6 ve 30 letech.

Ondřej Kolář, starosta Prahy 6.

Vnímáme to tak, že to je socha sovětského vojevůdce a Rusko je nástupnický stát Sovětského svazu. Proto s Rusy léta hovoříme o tom, že bychom sochu rádi přesunuli, případně kam. Oni se tomu brání a stěžují si. Neuvědomují si ale, že to je to jediné, co mohou dělat. Nám když dojde trpělivost, tak sochu můžeme klidně uklidit do sběru. V minulosti jsem jim přitom navrhovali, že bychom namísto Koněva mohli dát pomník všech osvoboditelů Prahy, kde by byla zastoupena i Rudá armáda. Oni to odmítali s tím, že to prostě musí být Koněv. A to i přestože Koněv je tam od roku 1980 a ve skutečnosti jde o normalizační pomník, který má symbolizovat něco jiného než osvobození Prahy. Tahle argumentace se jim ale nelíbí.

Ondřej Kolář (35)

Někdejší tajemník předsedy TOP 09 a tehdejšího ministra zahraničí Karla Schwarzenberga je ve funkci starosty Prahy 6 od listopadu 2014, v říjnu 2018 svůj post obhájil. Je synem někdejšího diplomata Petra Koláře, který působil jako velvyslanec ve Švédsku, Irsku, USA či Rusku.

Lidovky.cz: Tudíž vaše víkendové rozhodnutí, že pomník po dalším polití barvou již nevyčistíte, má sloužit jako páka pro další vyjednávání s ruskou ambasádou? Nebo jde pouze o politické vyjádření?
Jednak je to politické vyjádření, jednak jde o to, že většina lidí v Praze 6 pomník nechce. Od roku 2015 se kvůli němu pravidelně dvakrát do roku strhává bouře – v květnu, kdy se u něj schází komunisté, a v srpnu na výročí okupace. A vždy převažuje veřejné mínění, že pomník tam nemá být. Nevidím důvod, když se Rusové neustále vměšují do našich záležitostí, říkají nám, co bychom měli dělat se svým majetkem, posílají kvůli tomu diplomatické nóty nebo si zvou naše diplomaty na kobereček, a zároveň se nestarají o naše pomníky. Proč bych jim měl dělat „pucfleka“ a pořád jim dokola leštit generálské holinky. Opravdu ne.

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) při odhalování desek na pomníku maršál...

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) při odhalování desek na pomníku maršál Koněva. Na snímku s lidmi, kteří požadují odstranění sochy sovětského vojevůdce.

Lidovky.cz: Na druhou stranu, když se o víkendu objevili tací, kteří sochu vyčistili na své náklady a usnadnili práci městské části, označil jste je ve vyjádření pro Deník N za „nějaké ruské trolly“. Přijde vám to vhodné s ohledem na vaši funkci?
Jsem názoru, že věci je dobré pojmenovávat pravými jmény. A lidé by se neměli bát a stydět říkat pravdu. Když piedestal drhne člověk, který se netají svou proruskou orientací, otevřeně podporuje prezidenta Putina a šíří dezinformace, je to ruský nebo proruský troll.

Lidovky.cz: Kolikrát už za vašeho působení ve funkci čistila sochu radnice?
Když řeknu pětkrát, myslím si, že nebudu lhát. Náklady, které jsou spojené s čistěním sochy a její údržbou, od roku 2015 převyšují milion korun a už opravdu nechceme nést další. Stejně tak starosti s tím spojené a hnus, který Rusko a jeho přisluhovači v takových chvílích vždy rozjedou. Nemáme to zapotřebí. 

Vandalové se na soše maršála Koněva opět ‚podepsali‘.
Jedna z protestujících na místě.

Lidovky.cz: Nastálo by tedy za to tedy památník před dalšími útoky vandalů ochránit?
Pochopitelně to řešíme. Spousta chytráků nám radí: dejte tam kamery. Jenže kamera sama o sobě nezabrání tomu, že by sochu někdo poškodil. Pouze pomůže odhalit pachatele. Zvažujeme nyní, jaké opatření přijmout. Variant je spousta. Můžeme třeba nechat památník hlídat, případně jej i oplotit. 

Proč Koněvova socha budí vášně?

Socha sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v nadživotní velikosti, která stojí na náměstí Interbrigády v pražském Bubenči, dlouhodobě budí kontroverze. Koněva, jenž je označován za osvoboditele Prahy v roce 1945, zároveň doprovází stín muže, který se v poválečné minulosti podílel na krvavém potlačení maďarského povstání v roce 1956, působil v Berlíně v době výstavby známé zdi a v roce 1968 osobně zaštítil zpravodajský průzkum před sovětskou okupací.

Právě kvůli tomu se v minulosti objevila iniciativa, která žádala odstranění Koněvova pomníku, ten se pravidelně stává terčem vandalů. Radnice Prahy 6 se ovšem rozhodla jít edukativní cestou. Při loňském 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa odhalila u sochy tabulku s doprovodným textem, který informuje i o maršálových negativních působeních. Proti vysvětlující tabulce protestovali čeští komunisté, nelíbí se ani ruskému velvyslanectví.

Lidovky.cz: S tím jsou ale spojené další výdaje, které radnice na památník nechce vynakládat.
Proto jsem zatím ve fázi uvažování. Na druhou stranu - pokud by později přišlo na pořad dne odstranění pomníku a zamířil by třeba do muzea, tak by tam musel stejně přijít očištěný.

Lidovky.cz: Nebylo by tedy řešením přesunout jej na méně exponované místo na území Prahy 6?
Samozřejmě jsme Rusům nabízeli, ať si sochu vezmou na zahradu ambasády, která je také v Praze 6. Zůstala by tak na území městské části, ale byla na málo exponovaném místě, kde by k ní měli přístup jen ti, co chtějí. Podle mě by to situaci řešilo.

Lidovky.cz: Neotálíte s případným odstraněním památníků rovněž proto, že se obáváte, jaké reakce by takový krok na ruské straně vyvolal?
A co by nám Rusové udělali? Vyhlásí nám válku? To asi ne. Reakce by byly stejné jako dosud. Tím, že to je majetek suverénního státu, nemá žádný jiný stát, ať je to Rusko či kdokoliv jiný, jakékoliv právo určovat nám či si vymáhat, co se svým majetkem budeme dělat.

Lidovky.cz: Jak dlouho hodláte být trpěliví a čekat, zdali se ruská strana ozve a bude s vámi jednat?
My se s ruskou stranou sešli již několikrát, ale od jejich zástupců vždy padaly obvinění a výhrůžky. Přesto jsem připravený s nimi jednat dál z naší dobré vůle. Momentálně ale finalizujeme dopis ruské ambasádě, kde se ohradíme proti všem jejím nařčením, které padly během posledních tří dnů, a které já považuji za naprosto nehorázné. Trpělivost už nám pomalu dochází.

Někdejší komunistická poslankyně Marta Semelová demonstruje proti odhalení...

Někdejší komunistická poslankyně Marta Semelová demonstruje proti odhalení informačních desek na pomníku sovětského maršála Ivana Koněva. Vedle ní pražský zastupitel Ivan Hrůza (KSČM).

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!
Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!

Po celý týden soutěžte o kosmetiku oblíbenou dětmi i maminkami. Vyhrajte tu nejjemnější péči, která je vhodná pro potřeby citlivé dětské pokožky a...

Mohlo by vás zajímat