31. ledna 2015 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

O místo kvůli urážkám muslimů nepřijde. Dělá to jen na Facebooku, hájí ho děkan

Lídr hnutí Islám v ČR nechceme a vědec Martin Konvička | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lídr hnutí Islám v ČR nechceme a vědec Martin Konvička | foto: archiv ČT

PRAHA Na veřejnosti se vyjadřuje vulgárně na adresu islámu a zejména muslimek, o své místo mezi akademiky se ale nemusí bát. Za lídra iniciativy Islám v ČR nechceme a vědce Martina Konvičku se totiž i přes odlišný názor vedení školy postavil děkan Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity a poslanec za TOP 09 František Vácha. Jsem v tom benevolentnější, řekl v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Lidovky.cz: Nevidíte důvod, proč by měl lídr iniciativy Islám v ČR nechceme Martin Konvička kvůli svým výpadům proti islámu opustit fakultu. Podle vás „žijeme ve šťastné době, kdy už se za to, že o nějakém pitomci řeknete, že je pitomec, z práce bohudík nevyhazuje“. Vedení školy se to ale dívá jinak.
„Problém Konvička“ není problém dneška. Na mě se obraceli lidé, kteří se cítili být jeho výroky uraženi, už možná tak před dvěma nebo třemi lety. Občas jsem řešil nějaké stížnosti na Konvičku. Vždycky jsem na to nahlížel tak, že jde o osobní spory Konvička versus někdo a že si to mají řešit třeba přes trestní oznámení, netahat do toho zaměstnavatele. Tak to bylo před 25 lety - pokud někdo chtěl někomu uškodit, tak se obrátil na jeho zaměstnavatele, ale k tomu se nesnížím.

Kdo je Martin Konvička

  • doc. Mgr. Martin Konvička Ph.D. je vědec, entomolog z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích
  • lídr hnutí Islám v ČR nechceme, které aktuálně čítá přes 114 tisíc fanoušků
  • mluví o sobě jako „amatérském deislamizátorovi“

Lidovky.cz: Kdo byli ti lidé, kteří měli spory s Konvičkou? Byli mezi nimi třeba i členové z akademické obce?
To byli různí lidé. Levicoví extremisté, ale třeba i členové akademické obce.

Lidovky.cz: Konvičku hájíte tím, že své názory prezentuje soukromě na sociální síti a nemají nic společného s oborem. Je ještě nějaký důvod, proč souhlasíte s jeho dalším působením na fakultě, nebo vám tohle stačí?
Pan Konvička je výborný přírodovědec, entomolog, má vynikající výsledky, dobře učí a studenti ho mají rádi. Co je pro mě taky důležité je to, že svojí osobní angažovanosti v problematice islámu vůbec nezatahuje do školy, nepropaguje to, zjišťoval jsem si, že o tomto tématu na přednáškách vůbec nemluví. Takže jeho mimoškolní aktivita je skutečně odstřižená od jeho profesního života. Nemám důvod to řešit.

Lidovky.cz: Situace tedy podle vás nijak neohrožuje dění ve škole a není potřeba se jí dále zabývat?
Samozřejmě jsou tam nějaké vulgarismy, ale pokud vím, protože nemám čas to všechno sledovat, tak jsou to jen vulgarismy na Facebooku. Ale Facebook je pro mě čtvrtá cenová. Když někdo chce diskutovat na Facebooku, musí počítat s tím, že je to jako v hospodě. V hospodě si lidé taky řeknou pár sprostých slov, když se mezi sebou hádají a vedle sedí někdo u stolu. A když je ten někdo uražený, poběží si stěžovat k etické komisi? Nepoběží. Rozdíl je v tom, že tady je to napsané...

Konvička ale není jen vášnivým internetovým diskutérem. Stal se veřejně vystupující osobou, vůdčí osobností extremistického hnutí Islám v ČR nechceme, zúčastnil se i demonstrace na Pražském hradě...
Ale já se s ním několikrát na toto téma mluvil a je vidět obrat v jeho vyjadřování. Osobně to cítím. On si uvědomuje, že je teď veřejnou osobou. Je znát, že se vyjadřuje mnohem kultivovaněji než před těmi dvěma lety. Tehdy si skutečně nebral servítky, teď už ví, že by si vulgaritami akorát uškodil.

Lidovky.cz: Nebojíte se ale, že Konvičkovy mimoškolní aktivity vrhají špatný stín na fakultu, potažmo celou Jihočeskou univerzitu?
Ne, to skutečně ne. Podpora na fakultě mezi zaměstnanci, významnými zaměstnanci, je obrovská. To jsou třeba špičky světového výzkumu. Mezi zaměstnanci a studenty bychom jen těžko hledali někoho, kdo by jej odsuzoval. 

Vyjádření rektora univerzity Grubhoffera:

„V souvislosti s erupcí konfliktních, nepřátelsky laděných a hulvátských výroků kolegy Martina Konvičky, respektive výroků opatřených jeho jménem, se za sebe i celé vedení Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích důrazně distancuji od těchto jednoznačně soukromých aktivit pana kolegy Konvičky. Jihočeská univerzita je otevřenou vzdělávací a výzkumnou institucí, která si zakládá na čilých mezinárodních vztazích včetně zahraničních mobilit studentů a akademických pracovníků. Zakládáme si na tom, že naše univerzita je svobodnou a demokratickou institucí otevřenou všem bez ohledu na etnickou, rasovou či náboženskou příslušnost. Velice mě zneklidňují nejenom stupňující se hulvátství prezentovaných výroků v konflikních diskusích, ale též společenské nebezpečí těchto nepřátelských projevů,“ napsal rektor mihočeské univerzita v Českých Budějovicích Libor Grubhoffer.

Lidovky.cz: Univerzita se ale ostře distancovala od formy, jakou pan Konvička prezentuje svoje názory navenek. Rektor univerzity Grubhoffer dokonce v souvislosti s Konvičkovými výroky používá přívlastky jako „konfliktní, nepřátelsky laděné a hulvátské“. Jste tedy ve svém mírném postoji ke Konvičkovi osamocen?Rektorátu nevadí jeho protiislamistické aktivisty, jemu vadí vulgarity a že se jeho názory neslučují s akademickým prostředím. Já jsem k tomuhle trochu benevolentnější. Samozřejmě jsem mu několikrát říkal, že pokud bude nadále užívat vulgarismy, tak to uškodí hlavně jemu a jeho odpůrci budou jenom rádi, že ho mají na čem dostat. Skutečně ale vidím tu změnu ve vyjadřování od někoho, kdo si nebere servítky, k někomu, kdo už přemýšlí, jak se má vyjadřovat. Ale rozumím vyjádření rektorátu. Vyjádření univerzity je takové, aby hájilo univerzitu a aby jí nenapadali Konvičkovy odpůrci.

Lidovky.cz: Naznačoval jste, že s tím už máte zkušenosti. Co se tedy stalo?
Mám s tím hodně zkušeností. Různí levicoví radikálové, takoví ti tvrdí marxističtí, vyhrožovali, že přijdou na fakultu. Tak jsem jim jasně řekl, že to tedy ani náhodou.

Lidovky.cz: I teď vám někdo vyhrožuje?
To je otázka minulosti. Jak říkám, ten vývoj probíhá už tak dva nebo tři roky. Můj postoj je ovlivněný tím, co se za tu dobu odehrálo. Ne že bych si teď něco jen tak řekl, je to dlouhodobější záležitost. Myslím, že docent Konvička bude bojovat dál, ale bude to v kultivovanější rovině. 

VIDEO: Organizátor Martin Konvička vysvětluje, proč svolal demonstraci

skŠárka Kabátová

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz