Netýkají se pouze dovedností personálu či techniky, ale i případných nemocí a stavů, které létání údajně způsobuje. Některé jsou ale pravdivé.
Výhody letecké dopravy zná asi každý: je rychlá, a přestože obrázky z katastrofických filmů nám často nahánějí strach, je také nejbezpečnější. Někdy se však traduje, že to s bezpečností není až tak pravda. Pravděpodobnost, že spadne letadlo, je sice menší, než že havarujete v autobuse či autě, ale podle mnohých vám při letu hrozí například trombóza nebo těhotným ženám potrat. Je to ale pravda?
Tvrzení č. 1: Sluchové obtíže způsobené změnou tlaku v kabině jsou nebezpečné.
Zpravidla se jedná jen o nepříjemný zážitek, který nemívá žádné trvalé následky a proti němuž pomáhá žvýkání. Pokud ale v kabině dojde k výrazné změně tlaku, mohou cestujícím prasknout ušní bubínky a v extrémním případě i plíce.
Tvrzení č. 2: Změna tlaku v kabině prý může vyvolat bolesti hlavy. Ano, může. Bolesti hlavy samy o sobě nebezpečné nejsou, ostré bolesti však bývají předzvěstí takzvané hypoxie, tedy nedokysličení mozku. Pokud tento stav trvá déle než několik málo minut, může vést až ke smrti. Riziko hypoxie zpravidla stoupá s věkem. Větší riziko hrozí starším lidem.
Tvrzení č. 3: Lidé, kteří prodělali cévní mozkovou příhodu, by neměli létat.
Ano, to je pravda. Během letu jí mohou být ohroženy i ženy, které užívají hormonální antikoncepci, ale pouze za předpokladu, že kouří, jsou dehydrované a jedná se o dlouhý let, tedy zaoceánský.
Létání by se měli vyhnout i ti, kteří nezvládají svůj vysoký krevní tlak. Obecně by neměli létat lidé s nemocemi, u kterých může dojít během relativně krátké doby k podstatnému zhoršení, vyžadujícímu okamžitou léčbu.
Tvrzení č. 4: Létání způsobuje trombózu.
Může, a to zvláště u jedinců, kteří k ní mají dědičné či jiné předpoklady. Je to dáno tím, že v letadlech bývá limitovaná možnost protažení dolních končetin, čímž je omezeno zapojení svalové pumpy. Z tohoto hlediska je ale podle lékařů ještě horší dlouhá cesta autobusem. Trombóza sama o sobě život neohrožuje, nebezpečný je však okamžik, kdy vystupujete z letadla. Tehdy totiž hrozí největší riziko utržení trombu a následná plicní embolie s možným následkem smrti.
Někdy se uvádí, že jako prevence slouží tableta acylpyrinu či aspirinu užitá večer před odletem.
Tvrzení č. 5: Zvýšené riziko trombózy hrozí těhotným ženám během celé gravidity.
Vyššímu riziku trombózy jsou vystaveny gravidní ženy až ve třetím trimestru, kdy se obecně zhoršuje odtok krve z dolních končetin. I zde ale platí, že riziko je zvýšené hlavně u žen, které mají dispozice k narušenému srážení krve.
Tvrzení č. 6: Těhotné ženy mohou v důsledku letu potratit nebo předčasně porodit.
To, stejně jako riziko poškození plodu, nebylo nikdy prokázáno.
Tvrzení č. 7: Létání zvyšuje pravděpodobnost rakoviny prsu.
Podle lékařů toto riziko není významné. Zřejmě není o nic větší, než když se v dopravní špičce projdete po pražském náměstí I. P. Pavlova, kde je v tu dobu ve vzduchu na 300 rakovinotvorných látek.
Tvrzení č. 8: Překročení časového pásma může vyvolat zdravotní potíže.
Jedná se o takzvanou pásmovou nemoc, kterou trpí zejména starší lidé. Projevuje se bolestí hlavy, nechutenstvím a hlavně problémy se spánkem a usínáním. U někoho může vyvolat i mírnou depresi.
Pásmová nemoc však zpravidla souvisí s přesunem přes více časových pásem během jediného dne. Pokud budete cestovat například do Řecka, obávat se jí nemusíte. Problémy většinou ustoupí do dvou dnů.
Větší problémy s usínáním mívají lidé při cestě na východ. Pokud se vypraví na západ, mají opačný problém - budí se velmi časně ráno. V obou případech jsou ale důsledkem nekvalitního spánku lidé unavení, mrzutí a často mají špatnou náladu nebo pociťují během dne slabost.
Abyste se případným problémům s překročením časového pásma vyhnuli, před cestou se dostatečně vyspěte a během letu pijte hodně nealkoholických nápojů. Další tipy, co preventivně proti pásmové nemoci dělat, naleznete na www.dobry-spanek.cz.