Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

‚Kvůli nájmu jsem pomalu neměl ani na jídlo.‘ Studenti se hojně vracejí na přeplněné koleje

Česko

  5:00
PRAHA - Kolejím v posledních dvou letech nestačí kapacity. Zvýšený zájem o studentské ubytování si provozovatelé vysvětlují rostoucími nájmy bytů, se kterými se potýká hlavně Praha.

Koleje Hvězda. foto: MAFRA

„Bydlela jsem na bytě, kde jsme sdílela pokoj s mojí kamarádkou. Ceny však vyskočily tak nahoru, že jsme za jednu místnost platily skoro deset tisíc, což je šílený,“ popisovala Anna, studentka stavební fakulty.

„Svůj nýnější pokoj bych nazvala spíš malou nudlí, kde se nedá moc hnout,“ uvádí 22letá Anna, která se na Strahovské koleje přestěhovala z okraje Prahy.

Jídlo ve sprše?

Samotné koleje v hlavním městě potvrzují, že jim v posledních dvou letech nestačí kapacity.

Nápad ‚šmírovat‘ byty narazil. Úvaha o kontrolách elektroměrů v Praze rozpoutala koaliční přestřelku

„Jsme maximálně obsazení, nemohli jsme ubytovat 1390 studentů. Měli jsme o 40 procent žádostí více než loni,“ potvrzuje ředitelka kolejí a menzy České zemědělské univerzity v Praze Jana Rácová. „Vidím v tom jasnou spojitost, všichni odchází z předražených bytů a stahují se na koleje,“ uvádí pro Lidovky.cz Rácová. 

„Aby student platil za svůj pokoj osm tisíc korun? To se radši vrátí sem, kde za sdílený pokoj zaplatí tři tisíce,“ vysvětluje Rácová.

„No jasně, že za to můžou předražený byty. Je to šílený,“ říká 24letý Lukáš, student architektury. „Než jsem se přestěhoval na kolej, tak jsem neměl pomalu ani na jídlo, protože jsem musel zaplatit sedm tisíc za pokoj, který jsem měl pronajatý,“ popisuje. „Teď jsem se konečně po měsíci dostal na koleje ČVUT a platím méně,“ uvedl. 

Návrat studentů na koleje

I když prostředí některých kolejí jsou podle dotazovaných v hrozném stavu, nezbývá studentům mnohdy jiná možnost ubytování. „Přišla jsem na Strahovské koleje z bytu, kde jsem si mohla dojít aspoň na čistý záchod a osprchovat se teplou vodou,“ popisuje 22letá Anna.

Byty do 60 tisíc za metr? Nejsou. Nové razantně zdražují, za loňský rok téměř o pětinu

„Často se mi stává, že se musím na kolejích sprchovat ledovou vodou a do kuchyňky se raději neodvažuji vkročit. Na patře s námi bydlí spousta cizinců, hlavně Indů, kteří dělají všude velký nepořádek,“ popisuje situaci na Strahovských kolejích Anna. „Indové všechno myjí ve sprchách, takže tam občas najdete zbytky z jídla a klidně i toaletní papír,“ dodává. „Měla bych být ale vůbec ráda, že mám kde bydlet, protože všechny koleje mi říkaly, že jsou plné,“ tvrdí studentka stavební fakulty.  

„V současné době nemáme uspokojeny dva tisíce žádostí,“ uvádí Jiří Boháček, ředitel Správy účelových zařízení ČVUT v Praze. Tento stav podle něj trvá poslední dva roky. I on se domnívá, že za velkým zájmem o ubytování stojí vysoké nájmy bytů. Plno mají i koleje Univerzity Karlovy.

Absolventi volí kolej

I kdyby kapacitu studenti nedokázali naplnit, volné prostory by sloužily bývalým studentům, kteří školu úspěšně dokončili, ale zatím si nemohou dovolit vlastní bydlení. „Zájem o ubytování mají i absolventi,“ potvrzuje Miroslava Hurdová, vedoucí útvaru ubytovacích služeb Univerzity Karlovy. 

Jednočlenných domácností v Česku přibývá. ,Singles’ jsou hlavními zájemci o malé byty

„Na kolejích mohou bydlet absolventi dva roky po úspěšném absolvování studia,“ vysvětluje Hurdová.

To nabízí i koleje VŠE. „Momentálně ale nemáme kapacity na to, abychom ubytovali všechny absolventy, kteří o to žádají. Je jich podstatně více,“ říká Ota Zima, ředitel Správy účelových zařízení VŠE v Praze.

„Rozhodli jsme se na kolejích zůstat, i když už jsme studium před rokem dokončili,“ popisují svou situaci Barbora, která školu dostudovala už před rokem, a Lukáš, jenž právě dokončil stavební fakultu. „Na Strahově to sice moc útulné není, ale ještě to tu nějakou dobu musíme vydržet,“ shodují se.

O koleje mají však zájem i lidi, kteří statut studenta už dávno nemají a pracují většinou na hlavní pracovní poměr. „Na začátku školního roku jsme studoval Vysokou školu chemicko-technologickou, ale přestalo mě to bavit, takže jsme přišel o statut studenta, říká pro Lidovky.cz bývalý student Adam. „Začal jsem pracovat a přemýšlel jsem, že bych odešel, ale když jsem se koukal, kolik peněz bych dal za nájem, tak jsem si to hodně rychle rozmyslel a rozhodl jsme se tu zůstat, doplnil 20letý Adam. V podobné situaci se podle něj nachází i spousta jeho bývalých spolužáků.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...