22. března 2016 7:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kvůli návštěvě prezidenta zamluvili Číňané v Praze řadu lukrativních míst

Čínský prezident Si Ťin-pching během vojenské přehlídky v Pekingu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínský prezident Si Ťin-pching během vojenské přehlídky v Pekingu. | foto: Reuters

PRAHA V roce 2009 pražské ulice zaplnily stovky Číňanů s rudými vlajkami své země. Vítali komunistickou delegaci, která přijížděla na ostře sledovaný summit mezi Evropskou unií a Čínou.

To by se mohlo opakovat i o letošním Velikonočním pondělí při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Pozoruhodné přitom je, kdo akce na podporu prezidenta organizuje.

Svolavatelem totiž oproti očekáváním není Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce, jejíž šéf Jaroslav Tvrdík má na ostře sledovanou návštěvu monopol. Místa si pro sebe však zabrala Česko-čínská obchodní asociace, která není zdaleka tak aktivní jako organizace vedená exministrem obrany. Vlastně o ní málokdo něco ví.

„Vůbec netuším, o koho se jedná,“ říká odborník na čínský byznys Petr Hýl.

Asociace má od neděle do čtvrtka zamluvený prostor u sochy svatého Václava na Václavském náměstí, prostranství před Národním divadlem a Státní operou a­také Vyšehrad. Čínskou delegaci budou příznivci sledovat i na Hradčanském náměstí, v jeho okolí a na cestě od hotelu Hilton na Hrad.

Organizace se pokusila zamluvit i prostranství v Lánech.

Eliška Nová

Autor

Eliška Nováeliska.nova@lidovky.czČlánky