Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Kolem Dolu Darkov přibylo 13 nakažených. Hygienici během druhé etapy otestují 1600 lidí

Ilustrační snímek. foto: ČTK

KARVINÁ - V souvislosti s ohniskem nákazy koronavirem v Dole Darkov společnosti OKD v Karviné přibylo od pondělí 13 nakažených, pozitivně testováno tam bylo už 369 lidí. Mimo ohnisko v Darkově byl v Moravskoslezském kraji hlášen jeden pozitivní pacient. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnila Krajská hygienická stanice (KHS) v Ostravě.
  16:58

„Počet pozitivně testovaných zaměstnanců narostl o šest nových na 242 (z toho 12 pendlerů z Polska), počet pozitivních rodinných příslušníků stoupl rovněž o šest na 120,“ uvedli hygienici. Pozitivně testováno bylo také sedm pracovníků jiných firem, které na dole dělají například údržbu, počet těchto nakažených zaměstnanců vzrostl o jednoho.

Na Dole Darkov se provádí rozsáhlá dezinfekce. Budova se musí vyklidit, utěsnit, pak probíhá zásah

V Dole Darkov v úterý začala druhá etapa plošného testování zaměstnanců. Testování má ověřit, zda se nemoc covid-19 později neprojevila u pracovníků, jejichž vzorky byly při prvních testech před dvěma týdny negativní, řekla mluvčí OKD Naďa Chattová. V dole současně od pondělí pokračuje dekontaminace prostor.

Hygienici uvedli, že zatím v úterý byly odebrány vzorky 350 lidí a odběry pokračují. Petr Kopřivík z KHS řekl, že celkově během druhé etapy testování mají být odebrány vzorky více než 1600 lidí. Testování bude pokračovat od pátku do pondělí.

Na odebrání vzorků se spolu s hygieniky opět podílejí zdravotníci a vojáci. „Hygienici budou výsledky průběžně vyhodnocovat. Na Dole Darkov stále pokračuje omezený režim, takže se netěží,“ řekla Chattová.

V souvislosti s ohniskem na Dole Darkov přibylo devět nakažených. Hygienici kontrolují protiepidemická opatření

Nemoc se v darkovském dole začala šířit před měsícem. Množství nakažených odhalilo až první plošné testování, při kterém hygienici provedli více než 2500 odběrů. Klinické projevy nemoci podle nich mělo jen minimum pozitivně testovaných. Řada nakažených byla zcela bez příznaků, u mnoha dalších byla příznakem například jen zvýšená únava, kterou však horníci připisovali fyzicky náročné práci.

Po dvou týdnech se testy musí zopakovat, aby se zjistilo, zda se mezitím nemoc neprojevila i u některých pracovníků, jejichž vzorky při prvním testování vyšly negativně. Při prvním testování odebrali hygienici vzorky 18. května téměř 800 horníkům a od 22. do 25. května 1700 pracovníkům.

Prostory Dolu Darkov nyní hasiči dekontaminují, což má podle mluvčí OKD zajistit ještě větší bezpečnost zaměstnanců. „V hermeticky uzavřených oblecích, rukavicích a speciálních maskách pomocí šesti generátorů horkého dezinfekčního aerosolu už v pondělí dekontaminovali koupelny a šatny Dolu Darkov,“ uvedla Chattová. Hasiči budou pokračovat do středy, dekontaminují také chodby či kanceláře.

V souvislosti s ohniskem na Dole Darkov je nemocných 343 lidí. Nákaza se dostala i do orlovského gymnázia

„Tato dezinfekce je nad rámec už přijatých opatření. Je to naše společná iniciativa, která podpoří stávající opatření doporučená hygieniky,“ uvedl výkonný ředitel OKD Radim Tabášek.

Ředitel provozu OKD David Hájek uvedl, že dekontaminace je náročná na organizaci. „Budova se musí vyklidit, utěsnit, pak probíhá samotný zásah, následuje odvětrání a opět se místo zpřístupní pro lidi,“ uvedl Hájek. Dodal, že se stále dělají každodenní dezinfekce společných prostor včetně dopravních nádob a vozíků, a to ve všech lokalitách OKD.

Hygienici uvedli, že v úterý zahájili další kontroly v OKD, v dolech ČSA a Lazy. „Kontrola byla zaměřena na zajištění preventivních protiepidemických opatření nařízených rozhodnutím KHS a stav sanitárních zařízení. Bylo zjištěno, že nařízená opatření jsou plněna a jsou odstraňovány nedostatky, zjištěné při předchozí kontrole na sanitárních zařízeních,“ uvedla KHS.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat