Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Kvůli Parkanové přišel stát o 658 milionů, tvrdí policie

Afghánistán

  15:51aktualizováno  16:35
PRAHA - Bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová (TOP 09) podle informací serveru Lidovky.cz nedoplnila návrh na nákup letadel CASA znaleckým posudkem o ceně. I když to byla její povinnost. Topolánkova vláda tak o pořízení letounů rozhodovala bez důležitého dokumentu.

Letoun Casa na letišti Kbely. foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Z dokumentu, kterým policie vysvětluje žádost o vydání Parkanové, také vyplývá, že jí "přitížilo" právnické vzdělání. Kvůli nákupu transportních letadel sice nemusela exministryně vypisovat veřejnou soutěž, ovšem v takovém případě měla zadat posudek o ceně. Právě kvůli chybějícímu dokumentu chce policie Parkanovou obvinit.

ČTĚTE TAKÉ:

Z posudku, který pro protikorupční detektivy vypracovala nezávislá americká společnost, pak vyplývá, že rozdíl mezi cenou obvyklou a konečnou cenou je 658 milionů korun. Podle policie je to částka, o niž Parkanová připravila stát. Česko koupilo tři letouny CASA C-295M za 3,5 miliardy korun a jeden vyměnilo za pět bitevníků L-159. Obchod posvětila v roce 2009 Topolánkova vláda v demisi.

"Ty argumenty policie jsou logické, působilo to na mě tak. Policie odvedla dobrou práci. Na to právní posouzení může mít každý jiný názor, zda odpovědnost ministra sahá tak daleko," uvedl poslanec ČSSD Jeroným Tejc.

Parkanová svoji vinu odmítá a tvrdí, že o tendru rozhodla kolektivně celá tehdejší vláda. "Jakékoliv obvinění by bylo zcela absurdní," napsala serveru Lidovky.cz. Postavili se za ní i straničtí kolegové z TOP 09. "Je to naprostý nesmysl ji takto obžalovat, poněvadž pak bychom měli počínaje premiérem všichni, kteří jsme v tehdejší vládě byli, jít taky do kriminálu. To je poprvé, že bude někdo obžalován kvůli rozhodnutí vlády. Nesmysl," řekl Schwarzenberg.

Tejc má ale jiný názor. "Nesouhlasím s tím, že by měla být obviněna celá vláda. Pak by musel ministr zemědělství schvalovat materiály z ministerstva obrany. Posouzení zda je to politická objednávka bude vyžadovat důkladnější prozkoumání případu," myslí si.

Žádost o vydání Parkanové dorazila do sněmovny ve středu odpoledne, poslanci by o něm měli rozhodovat v červenci.

Trable s letouny CASA

  • Září 2005 - Vojáci začali s průzkumem trhu, na jehož základě se chtěli rozhodnout, kdo dodá nástupce dosluhujících antonovů. Uvažovalo se o letounu C-130 Hercules koncernu Lockheed Martin, vyvíjeném Airbusu A-400M, letounu CASA evropského koncernu EADS či novějších ukrajinských antonovech.
  • Červenec 2007 - Armáda po zkrácení rozpočtu přehodnotila investice. Padlo rozhodnutí, že se neuskuteční tendr a vojáci se pokusí získat nové stroje výměnou za nepotřebné letouny L-159. Vlasta Parkanová (tehdy KDU-ČSL) byla ministryní obrany od ledna 2007.
  • 21. dubna 2008 - Vláda Mirka Topolánka (ODS) schválila návrh memoranda o porozumění s EADS, jež bylo prvním krokem k pořízení letadel CASA. Memorandum bylo podepsáno o dva dny později.
  • 20. dubna 2009 - Topolánkova vláda, tehdy již v demisi, schválila pořízení čtyř letounů CASA. Jeden měl být získán výměnou za pět bitevníků L-159, tři další koupeny s náhradními díly a výcvikem posádek. Obchod prověřovala Evropská komise, loni v listopadu ale řízení zastavila.
  • 7. května 2009 - Zástupci ministerstva obrany (MO) a společnosti Omnipol podepsali smlouvu o nákupu CASA C-295M. Nákup je jedním z armádních obchodů, za který bývá kritizován bývalý ministr obrany Martin Barták. Kontrakt byl podepsán den před nástupem tehdejšího náměstka Bartáka do ministerské funkce, v níž vystřídal Parkanovou. Podle médií i některých odborníků byl nákup zřejmě předražený.
  • 10. ledna 2010 - První z letounů přistál v Praze. Zbylé tři stroje z kontraktu za 3,5 miliardy korun v průběhu roku.
  • 3. února 2011 - Armáda po problémech jednoho stroje při cvičném letu na nových letounech dočasně zakázala létat.
  • 1. dubna 2011 - Deník Právo uvedl, že armáda bude muset odložit vyslání nových letadel do Afghánistánu, neboť systém ochrany proti raketám, který za 150 milionů korun dodal Omnipol, neprošel zkouškami. Náčelník generálního štábu armády Vlastimil Picek nařídil odstranit nedostatky do 30. dubna.
  • 4. května 2011 - Armáda opět zastavila provoz letadel kvůli závadě, jež se projevila za letu. Omnipol požádal o prodloužení termínu pro odstranění závad pasivní ochrany do 15. června.
  • 18. května 2011 - Byly obnoveny lety tří ze čtyř letadel CASA. Výrobce přeinstaloval software a provedl kontrolní lety.
  • 14. července 2011 - MO najalo právní firmu White&Case, aby analyzovala smlouvy na nákup letounů. V září uvedl deník E15, že z analýzy vyplývá, že smlouvy nelze vypovědět a ministerstvu nezbývá než dál jednat o odstranění závad.
  • 1. srpna 2011 - MO oznámilo, že uplatní vůči Omnipolu sankce za to, že neodstranil závady na systému pasivní ochrany.
  • 9. října 2011 - Podle ministra obrany Alexandra Vondry se podařilo vyjednat prodloužení záruky na letouny CASA o půl roku.
  • 31. října 2011 - Armáda opět zakázala lety strojů CASA kvůli problémům jednoho ze strojů těsně před přistáním.
  • 15. listopadu 2011 - Vondra řekl, že pokud výrobce do konce května 2012 neodstraní závady, navrhne MO odstoupení od smlouvy.
  • 27. ledna 2012 - Ministr Vondra oznámil, že pokud všechny čtyři stroje nebudou do konce května zcela funkční, má MO právo odstoupit od smlouvy. Kvůli závadám také vrátí firma EADS jeden stroj L-159 a dodá náhradní díly za 4,6 milionu korun.
  • 13. února 2012 - Náčelník generálního štábu po více než čtvrt roce povolil lety strojů CASA v plném rozsahu.
  • 31. května 2012 - MO oznámilo, že Omnipol a EADS odstranily v dohodnutém termínu závady na avionice letadel CASA. Vojskovými zkouškami ještě prochází systém pasivní ochrany strojů.
  • 13. června 2012 - Policie podle serveru Aktuálně.cz žádá Poslaneckou sněmovnu, aby kvůli kauze nákupu strojů CASA zbavila imunity poslankyni TOP 09 Vlastu Parkanovou.

                                                                                                               Zdroj: ČTK

Autor:

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...