24. února 2011 19:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kvůli platům stávkovali i doktoři v Německu. Češi si ale vymohli více

Lékaři - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékaři - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA I když to zní paradoxně, začínající nemocniční lékaři v Česku si akcí Děkujeme, odcházíme vybojovali z hlediska tuzemské životní úrovně lepší platové podmínky než jejich němečtí kolegové, kteří kvůli mzdám týdny stávkovali.

Leoš Heger totiž slíbil, že do dvou let bude plat nemocničního lékaře dosahovat minimálně 1,5násobku průměrné mzdy v zemi, což by dnes představovalo částku zhruba 35 000 korun. Průměrná mzda v ČR totiž dosahuje necelých 24 000. Němečtí lékaři sice berou řádově více peněz než čeští, rozdíl mezi platem začínajícího nemocničního doktora a průměrnou německou mzdou je však nižší, než jaký bude v ČR.

I Thatcherová se bílých plášťů lekla

Když se vláda rozhodovala, jak se vypořádat s protestem lékařů, vycházela podle Petra Nečase i z analýzy podobných akcí třeba v Kanadě, Velké Británii, Polsku či na Islandu. Leoš Heger říká, že nelze srovnat, zda česká vláda ustoupila více, či méně než jinde.
Ale zkušenosti ze světa podle něj přispěly k tomu, že se kabinet rozhodl vydat smířlivou cestou.
"I Margaret Thatcherová ustoupila lékařům, a to u jiných profesí odolávala," uvedl Heger.

"Začínají lékař v německé městské nemocnici může počítat s platem minimálně 3800 eur hrubého," řekl LN mluvčí odborového svazu německých nemocničních lékařů Marburger Bund Hans Jörg Freese. Loni přitom činil průměrný plat v Německu 3544 eur hrubého. Lékař začátečník tedy dostává 107 % průměrné německé mzdy, zatímco v ČR to bude 1,5násobek. "Po pěti letech praxe ale nemocničnímu lékaři v Německu stoupá mzda na minimálně 4800 eur. Jakmile začne pracovat zcela samostatně, dostává od 5000 eur výš," uvedl Freese.

Tyto tarify si němečtí lékaři vybojovali stávkou v roce 2006. "V některých nemocnicích trvala pět až šest týdnů, někde dokonce dvanáct," uvedl Freese. Nemocnice podle něj pečovaly o pacienty v nouzovém režimu, tedy ošetřovaly pouze akutní případy. Pokud nehrozilo bezprostřední ohrožení života či zdraví, plánované zákroky se odkládaly.

Jeden z lídrů českých rebelujících lékařů Miloš Voleman tvrdí, že právě německý systém odměňování by se mu líbil. I když rozdíl mezi průměrným platem v Německu a mzdou začínajícího lékaře je podle něj na první pohled nižší, než jaký si prosadili tuzemští lékaři, konstrukce české mzdy je trochu odlišná. "Oni do základního platu nezapočítávají přesčasy. My jsme se s ministrem dohodli, že jeho součástí bude i osm hodin přesčasů týdně," řekl Voleman.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!