Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kvůli počasí se neopakoval sobotní scénář, návštěvnický limit v pražské zoo se v neděli nevyčerpal ani z půlky

Nové lákadlo v ZOO PRAHA: tasmánský čert. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nové lákadlo v ZOO PRAHA: tasmánský čert. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Praha Do Zoo Praha v neděli za celý den přišlo pouze zhruba 2400 lidí. Denní limit, který je 8500 návštěvníků, se tak nevyčerpal. Nižší návštěvnost způsobilo deštivé počastí. V neděli to za Zoo Praha řekla Helena Petáková.

Zoologická zahrada v Troji v sobotu veřejnosti otevřela novou expozici Darwinův kráter. Denní kapacity dosáhla už ve 13:00, kdy musela zavřít. Změnu omezení počtu návštěvníků chce ministerstvo zdravotnictví předložit na vládu, sdělil v neděli ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Opatření ministerstva zdravotnictví, kdy je počet návštěvníků v zoologických a botanických zahradách a podobných provozech omezen v jednom dni na 150 lidí na hektar plochy, by se podle ředitele pražské zoologické zahrady Miroslava Bobka mělo od pondělí změnit. „(...) před okamžikem se mi dostalo ujištění, že od pondělí se toto omezení přinejmenším změkčí,“ uvedl v sobotu na svém facebooku.

Návštěvníci pražské zoo se mohou těšit na tasmánské čerty.
Tasmánský čert v pražské zoo.

Nařízení nedává smysl podle pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti). Na svém twitteru v sobotu napsal, že o jeho zrušení jedná s ministrem Vojtěchem. „Tuto věc řešíme od pátku s epidemiology, protože vnímáme, že je potřeba danou regulaci změnit. Zítra (v pondělí) budeme chtít rozhodnout o konkrétní podobě a předložit změnu na vládu,“ napsal v neděli v SMS na dotaz ČTK Vojtěch.

Zoo Praha od soboty láká návštěvníky na zcela novou expozici Darwinův kráter zaměřenou na tasmánskou a australskou faunu. Nejvýznamnějšími obyvateli jsou ďábli medvědovití neboli tasmánští čerti, jindy nazývaní také Belzebubova štěňata. Pražská zoo je jako teprve druhá zahrada v Evropě získala přímo z Tasmánie. Expozici obývají tři samice a jeden samec. Všichni jsou pojmenováni po koření. Návštěvníci se mohou seznámit s paní Muškátovou, Anýzovou a Bobkovou a panem Škumpou. Atraktivní novinkou expozice je také průchozí výběh s klokany.

Kromě Darwinova kráteru mohou návštěvníci do Zoo Praha přijít za dvěma nedávno narozenými slůňaty. Prohlédnout si mohou také na podzim zpřístupněný Rákosův pavilon se vzácnými papoušky.

Zoologická zahrada hlavního města se loni podle agentury CzechTourism stala třetím nejvyhledávanějším turistickým cílem v republice. Přišlo do ní přes 1,4 milionu lidí. Tak vysoké návštěvnosti zoo podle Bobka letos nedosáhne. Kvůli vládním opatřením proti koronaviru byla 45 dní uzavřena, následně byly přístupné jen venkovní expozice. Celá zahrada se otevřela 25. května, ale stále s omezeným počtem návštěvníků. Navíc jí chybějí i zahraniční turisté.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...