Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

V Praze je nový případ koronaviru, napsal primátor. Zatím ale jde jen o podezření, škola vyhlásila volno

Základní škola Antonína Čermáka v Praze-Bubenči. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Sledujeme online
Praha - Žena z Prahy, která má pozitivní test na nákazu novým typem koronaviru, se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) nechala testovat v soukromé laboratoři. Výsledek jejích testů proto musí potvrdit Národní referenční laboratoř Státního zdravotního ústavu (SZÚ), uvedl na twitteru. Měl by být známý ve středu odpoledne. Ministr také uvedl, že žena neinformovala hygieniky.
  9:30aktualizováno  14:03

Podle informací ČTK, které potvrdil i ředitel ZŠ Antonína Čermáka v Praze 6 Petr Karvánek, žena ale na linku SZÚ volala. Nebyla tam ale testována, protože nebyla v italských regionech, které jsou považovány za rizikové.

„Žena je nyní v karanténě v Nemocnici Na Bulovce, zbytek rodiny v domácí karanténě,“ uvedl ministr. V médiích se objevily informace, že vyhledat soukromou laboratoř poradil ženě praktický lékař. „Algoritmy, jak mají postupovat, jsou jasně dané, a všichni je mají. Musíme prověřit, co to bylo za lékaře a jakou informaci jí dal,“ řekl novinářům po jednání Bezpečnostní rady státu.

Zásahové vozidlo před budovou základní školy Antonína Čermáka v Praze-Bubenči.
Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář.

Děti ženy s pozitivním testem chodily po návratu z Itálie dva dny do školy. „Ta maminka mi zavolala ráno v půl sedmé, kdy mi potvrdila skutečnost, že se nechala vyšetřit v soukromé laboratoři,“ řekl ČTK a České televizi ředitel školy Petr Karvánek. Rodina byla minulý týden o jarních prázdninách v Itálii, ale v oblasti, která není hlášená jako riziková. Za místa epidemického šíření jsou považovány Benátsko, Lombardie, Piemont a Emilia Romagna. Žena pobývala v regionu Trentino, po výskytu příznaků se podle Karvánka obrátila na linku SZÚ.

V domácí karanténě jsou tak spolužáci dětí z 1. a 3. třídy, ostatní děti se běžně učily. Škola, kterou navštěvuje asi 650 žáků, na čtvrtek vyhlásila ředitelské volno, další opatření přijde po poradě s hygieniky podle výsledků testů. Praha 6 také školám a školkám doporučila zrušit plavání, návštěvy divadel nebo dny otevřených dveří.

„Pokud budou výsledky testování dvou žáků školy negativní, nebudeme činit žádná mimořádná opatření typu uzavření školy, pouze budeme dbát na zvýšenou osobní hygienu dětí a pracovníků školy. V opačném případě během čtvrtka zveřejníme opatření, která bychom ve spolupráci s hygienickou stanicí a krizovým štábem MČ Prahy 6 přijali,“ uvedl ředitel školy Petr Karvánek na webu.

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) dopoledne nejdříve mylně informoval na Twitteru, že jde o potvrzený výskyt koronaviru. „V Praze máme nový případ výskytu koronaviru. Jde o matku dítěte ZŠ na Praze 6. Vybrané třídy dotčené školy proto budou dočasně zavřené,“ uvedl Hřib.

Informaci následně pro Lidovky.cz dementoval s tím, že výsledky testu zatím nepotvrdila výše zmíněná Národní referenční laboratoř Státního zdravotního ústavu. „Jde o podezření na import ze zahraničí,“ napsal serveru Lidovky.cz primátor. 

Zasedal také krizový štáb Prahy 6, školám a školkám doporučil zrušit některé akce. „Rozhodli jsme se, že doporučíme všem školám a školkám, aby zrušily všechny akce typu dny otevřených dveří, školní výlety, plavání, návštěvy divadel a podobně, a to z čistě preventivních důvodů,“ řekla ČTK a Českému rozhlasu radní Prahy 6 pro školství a vzdělávání Marie Kubíková (ODS).

V Česku je zatím potvrzených pět případů nemoci COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. Nakažené jsou dvě zahraniční turistky, jeden učitel z České zemědělské univerzity a dva lidé z Děčína, kteří byli společně lyžovat. Všichni se nakazili v Itálii, která je po Číně a Jižní Koreji třetím největším ohniskem nemoci. Ministr zdravotnictví na twitteru napsal, že ke středečnímu ránu bylo testováno 340 lidí a pozitivních je stále pět případů.

Autoři: ,