Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Třetina dotací je ohrožena, přiznal Nečas

Petr Nečas v poslanecké sněmovně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Nečas v poslanecké sněmovně. | foto: ČTK

PRAHA Kvůli potížím s dotacemi možná vláda přistoupí k ještě razantnějším škrtům, než dosud avizovala. V poslanecké sněmovně nastala rozepře ohledně toho, kdo je zodpovědný za fakt, že ČR nemůže do května žádat o zpětné proplácení projektů hrazených z fondů evropské unie. Premiéra Petra Nečase se na to ptal Lubomír Zaorálek.

Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky je pozastavení vyplácení dotací z fondů Evropské unie ostuda České republiky a vážný problém pro státní rozpočet, kraje i města.  Místopředseda strany Lubomír Zaorálek má na to podobný názor.

"Může to způsobit vážné problémy letošnímu státnímu rozpočtu. Vláda si naplánovala, že letos vyčerpá z fondů EU více než 100 miliard korun.

ČTĚTE TAKÉ:


Vzhledem k tomu, že už loni byl problém s čerpáním, tak jakékoliv pozastavení zpětného proplácení znamená vážný problém pro ministerstvo financí," řekl Sobotka. ČSSD podle něj očekává, že kvůli problémům s čerpáním fondů bude muset vláda přijít s dalšími úspornými opatřeními.

"Já jsem přesvědčen, že podvodem 21. století je způsob, jak se v této zemi čerpají evropské fondy. Tady se čerpají obrovské prostředky bez kontroly, zároveň je o tom minimum informací a nikdo o tom nechce mluvit," řekl Zaorálek. Vláda by podle opoziční strany měla sněmovnu informovat o situaci kolem evropských fondů a vyvodit odpovědnost za špatný stav čerpání.

Za problémy může sociální demokracie, tvrdí Nečas

Premiér Petr Nečas (ODS) však ve sněmovně při odpoledních interpelacích prohlásil, že odpovědnost nese sociální demokracie a zejména její současný předseda Bohuslav Sobotka. Zdůvodnil to tak, že za vlády ČSSD v letech 2005 a 2006, kdy byl Sobotka ministrem financí, vznikl auditní systém, vůči kterému má nyní Evropská komise výhrady. "Tak už si konečně sáhněte do svědomí," vyzval Nečas sociální demokraty.

Ministerstvo pro místní rozvoj ve středu potvrdilo informace o tom, že Česko nebude do června žádat Evropskou komisi (EK) o zpětné proplacení peněz, které stát vyplácí příjemcům dotací z evropských fondů. Příjemci dotací ale podle úřadu budou dostávat peníze bez změny dál. Důvodem opatření jsou výtky EK vůči tuzemskému auditnímu a kontrolnímu systému.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Nečas také potvrdil, že vláda obdržela od EK varovný dopis. V něm podle něj mimo jiné stojí stojí, že hlavním důvodem pozastavení plateb z evropských fondů je fungování auditního systému. Již ve středu také premiér uvedl, že do Prahy příští týden zamíří evropský komisař pro regionální záležitosti Johannes Hahn, aby zde jednal o českých problémech s čerpáním peněz z evropských fondů.

,

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...