Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Žalobce kvůli propuštění kmotra Nováka neodejde. Odnesl jsem to za všechny, stěžuje si

Česko

  5:00
CHOMUTOV - Šéf chomutovských žalobců Ladislav Kosán se postavil proti nadřízenému. Odmítá v květnu rezignovat, jak po kárném potrestání kvůli propuštění Alexandra Nováka žádá ústecký krajský státní zástupce Jan Jakovec. Kosán v rozhovoru se serverem Lidovky.cz uvedl, že trest kvůli kmotru Novákovi považuje za křivdu a cítí se jako obětní beránek.

Státní zástupce Ladislav Kosán foto: MAFRA

Roztržka mezi žalobci vypukla po tom, co server Lidovky.cz informoval o schůzce Jakovce s Kosánem, na níž minulý týden debatovali o konci vedoucího chomutovského státního zastupitelství. Kosána kvůli propuštění kmotra Nováka z vězení potrestal letos v březnu Nejvyšší správní soud desetiprocentním snížením platu. Konstatoval, že v soudní síni postupoval liknavě a pasivně.

Pomohl kmotru Novákovi na svobodu. Šéf chomutovských žalobců skončí

Jakovec na schůzce, jak popsal serveru Lidovky.cz, požádal podřízeného, aby v květnu kvůli kárnému provinění sám rezignoval. Kosán naopak navrhl, že odejde až na konci letošního roku. Krajský státní zástupce pak uvedl, že zváží, zda v tom případě navrhne Kosánovo odvolání ministru spravedlnosti. Vedoucí chomutovských žalobců by se ale mohl bránit a oddálit tak svůj konec.

Lidovky.cz: Jaký máte dojem ze setkání s krajským státním zástupcem Jakovcem?
Že to ke mně není férový přístup.

Lidovky.cz: Co přesně podle vás není fér?
Myslím, že když jdu na dvoustranné jednání se šéfem, obsah schůzky by měl zůstat mezi námi, není určen médiím. Nevím, proč to bylo publikováno. Tady je nějakých 80 vedoucích státních zástupců a Lidovky a další média pomalu on-line řeší, jestli budu ještě zítra ve funkci. Nevím, proč tomu tak je. Kvůli jedinému veřejnému zasedání, které bylo předmětem kárného řízení? Proč se nepíše, že u některých zastupitelství se na veřejná jednání vůbec nechodilo? To nikoho nezajímá. Moje údajné pochybení, moje pasivita u jednoho zasedání je řešena, jako kdybych byl nějaký Bakala, který okradl stát o miliardy.

Lidovky.cz: U jakých zastupitelství se nechodilo na veřejná zasedání?
Pokud vás to zajímá, obraťte se na Nejvyšší státní zastupitelství, ať vás seznámí s dohledovou prověrkou. Spousta nedostatků, ale za všechny jsem to odnesl já. Kvůli jedné jediné věci.

Jan Jakovec

Lidovky.cz: Cítíte to jako křivdu...?
Samozřejmě. Kdybych tam vůbec nešel, nic by se mi nestalo, protože na veřejná zasedání tohoto typu státní zástupce ani chodit nemusí. Možná by mně to někdo vytkl, ale určitě bych neměl takové problémy, jako když jsem tam šel a nastavil krk se svým právním názorem.

Lidovky.cz: Myslíte, že zrovna v případě bývalého senátora Alexandra Nováka by bylo vhodné se zasedání neúčastnit?
Ale tak já bych tam samozřejmě šel, protože tak činím 40 let. Nevidím důvod, proč to měnit zrovna v tomto případě. Bavíme se akademicky.

Lidovky.cz: Jste kárně potrestaný. Je podle vás vhodné zastávat vedoucí funkci?
Kdyby kárný senát usoudil, že jsem pochybil jako vedoucí státní zástupce, mohl by rozhodnout, zda mám, nebo nemám zůstat. Kárný senát ale nic takového neshledal, ani moji nadřízení nezjistili, že bych v minulosti měl nějaké problémy při řízení okresního státního zastupitelství. Za jedno pochybení mám být potrestán dvakrát. Jednou v kárném řízení, podruhé koncem ve funkci. To se mi nezdá spravedlivé.

Lidovky.cz: Cítím, že prosbu krajského státního zástupce, abyste sám v květnu rezignoval, nevyslyšíte. Nebo se pletu?
Já nebudu nic předjímat. On vám to ventiloval, já jsem mu řekl, že po letech ve funkci cítím, že přišel čas ke změně a uvažuji o ní. Že k letošnímu 31. prosinci bych rád skončil, aby byl prostor připravit si nového adepta. On mě ujistil, že ještě s nikým nejednal, tak jsem tu nabídku považoval za seriózní.

Lidovky.cz: Takže požadavek na konec v květnu nevyslyšíte?
No to v žádném případě. Jak říkám, dohodli jsme se, že když kárný senát bude ke mně mít výhrady jako k vedoucímu, že učiním závěry. Zaměřil se ale na jedno konkrétní soudní řízení, jeden konkrétní soudní den. Řekl: Byl jste pasivní, měl jste trvat na nějakých důkazech. Prosím, je to jejich právní názor. Nemám proti tomu odvolání. Mám ale za jedno jediné pochybení smazat 20 let, co jsem ve funkci odvedl? To není fér.

Alexandr Novák u soudu.

Lidovky.cz: Nejvyšší státní zástupkyně na vás podala kárnou žalobu kvůli postupu při podmíněném propuštění Alexandra Nováka. Proč by se soud zabýval vaší prací vedoucího zastupitelství?
Dobře, mohli ale ve spojení s dohledovou prověrkou dojít k závěru, že u nás jsou systémové problémy, že neplním řádně svoji úlohu jako jinde. Ale to se u kárného řízení neřeší.

Lidovky.cz: Když už mluvíte o prověrce, jak dopadlo chomutovské zastupitelství?
Nijak nevyčnívá pozitivně ani negativně. Zkrátka průměr. Jinak se hodnotí soudy, kde mají dvacet, třicet propuštění za rok a jinak, kde jich mají 500. To už jsou továrny a v těch stovkách případů se vždycky může najít nějaký nedostatek. Na každé řízení je 15 až 30 minut a leccos může uniknout. Systémové nedostatky u nás prověrka nezjistila. Kdyby ano, vyvodil bych důsledky. Takhle navrhuji výše zmíněný způsob ukončení.

Lidovky.cz: Pokud krajský státní zástupce podá návrh na vaše odvolání a ministr mu vyhoví, budete se bránit?
To nebudu předjímat, uvidím důvody, které eventuálně uvede. Podmínky jsou dány zákonem, není jednoduché někoho odvolat. Pro krajské státní zastupitelství i ministerstvo by bylo nejjednodušší se dohodnout se mnou. Ale zatím pro to nemají uši.

Autor: