Sobota 25. září 2021, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Kvůli silným bouřkám byly bez elektřiny tisíce domácností. Nejhorší situace je na východě Čech

Bouře v Praze. foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha - Kvůli silným bouřkám bylo před polednem v Česku bez elektřiny ještě asi 10.500 domácností. Distribuční společnost ČEZ evidovala asi 8000 odběratelů bez proudu a firma EG.D přibližně 2500. Nejvíc práce mají energetici na východě Čech a na Vysočině, nejčastější příčinou poruch je pád stromů a větví do vedení. V noci bylo bez proudu až téměř 70 000 domácností. Vyplývá to z informací mluvčích distribučních společností.
  7:30aktualizováno  12:40

Společnost ČEZ Distribuce k 11:00 evidovala tři desítky poruch na vedení vysokého napětí, o tři hodiny dřív jich bylo zhruba o deset víc. Další poruchy jsou na nízkém napětí. Podle mluvčí skupiny ČEZ Soni Holingerové je nejhorší situace v Pardubickém a Královéhradeckém kraji a na Vysočině, bez proudu bylo v noci na 55.000 odběrných míst. „Nicméně jsme v terénu, pracovali jsme celou noc a i nyní stále pokračujeme na obnovení dodávek elektřiny do postižených lokalit,“ uvedla mluvčí.

Rozvodněná Vltava důsledkem dešťů.
Na lidi se na několika místech po republice valily proudy vody.

Firma EG.D hlásila před polednem 16 poruch na vedení vysokého napětí, ráno jich měla víc než 20, sdělila mluvčí společnosti EG.D Martina Slavíková. Z 2500 odběrných míst bez elektřiny bylo 600 v jižních Čechách a 1900 na Vysočině, hlavně na Pelhřimovsku, zejména v okolí Humpolce, a na Jihlavsku. Na jižní Moravě už firma poruchy odstranila. „Od včerejšího (čtvrtečního) večera se nám podařilo připojit k elektřině více než 10.000 domácností,“ doplnila mluvčí.

Podle mluvčích je nejčastější příčinou poruch pád stromů a větví do vedení, poškozené izolátory a přetrhané vodiče. Českem se bouřky přehnaly ve čtvrtek vpodvečer a v noci na dnešek. Podle Holingerové byla nejhorší situace ve čtvrtek kolem 22:00, kdy ČEZ Distribuce evidovala 70 poruch na vedení vysokého napětí.

Evakuace táborů

Na Vysočině byla na několika místech i přerušená železniční doprava. Stromy leželi v kolejišti, jinde porušily trakční vedení. Část Havlíčkobrodska je také bez dodávek elektrické energie. Hasiči likvidují následky bouřek v celém kraji, odstraňují popadané stromy, někde zajišťují uvolněné střechy. Od čtvrtečního odpoledne měli přes 200 výjezdů. Pomáhali také s přesunem 40 dětí ze skautského tábora v Libici nad Doubravou do místní školy. Vyplývá to z informací na webu Českých drah a z vyjádření mluvčí společnosti ČEZ a krajských hasičů.

Také v Pardubickém kraji kvůli rozvodněným tokům evakuovali hasiči dva dětské tábory. Jeden u Divoké Orlice v Záchlumí, druhý v Dolanech u Novohradky. Nyní jsou děti v evakuačním centru v Luži na Chrudimsku, uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková. Podle starostky Luže Veroniky Pešinové (Nestraníci pro Luži) jsou všichni evakuovaní v pořádku.

Hasiči převezli ze Záchlumí na Orlickoústecku 27 dětí a osm dospělých. V Dolanech na Chrudimsku se polovina polovina tábora ocitla pod vodou. Evakuováno bylo 36 dětí a 18 dospělých. Všichni byli převezeni do sokolovny a hrad v Luži.

„Teď se zhodnotí, až opadne voda, jaké jsou škody. Ale myslím, že tábory budou fungovat dál. Všechno zajištění vedoucí tábora vzali s sebou, my jim poskytujeme jenom zázemí. Všichni jsou v pořádku,“ řekla Pešinová. V Luži Novohradka ráno rychle stoupala, zaplavila pole a kus silnice, ale voda už opadává, dodala.

Autor:
Témata: Česko, elektřina, ČEZ

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat