Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Obžaloba za výbušniny ve Vrběticích míří na firmy Excalibur Army, Real Trade a pět lidí

Areál muničky Vlárské strojírny ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Areál muničky Vlárské strojírny ve Vrběticích | foto:  Petr Topič, MAFRA

Kvůli skladování zakázaných výbušnin v muničním skladu ve Vrběticích státní zástupce podal obžalobu na pět lidí a dvě firmy. Podle informací serveru Lidovky.cz se jedná o společnost Excalibur Army a Real Trade. Mezi obžalovanými jsou pak vysoce postaví manažeři. Obviněným hrozí až 12 let vězení, firmám i zrušení.

Uvedla to Česká televize a zlínský státní zástupce Leo Foltýn ČTK podání obžaloby potvrdil. Již dříve řekl, že stíhání je vedeno pro vývoj, výrobu a držení zakázaných bojových prostředků a porušení povinnosti v souvislosti s vydáním povolení a licence.

Obžaloba se týká firem Excalibur Army a Real Trade. „Potvrzuji, že se žaloby týkají osob či firem, kde probíhá trestní stíhání,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí Excalibur Army Andrej Čírtek. Pět obviněných lidí by mělo patřit mezi vysoce postavené manažery v obou firmách.

Ve Vrběticích vybuchl loni v říjnu sklad číslo 16 s 58 tunami vojenského materiálu včetně munice a v prosinci sklad 12 s 98 tunami vojenského materiálu. Oba objekty si pronajímala ostravská firma Imex Group. Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci. Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení, pracuje na nich speciální tým policejního prezidia.

Podle Foltýna byly skladovány zakázané protipěchotní miny typu MON-100 a MON-200. „Šlo o asi pět set kusů. Tyto protipěchotní miny jsou zakázány jak právními normami České republiky, tak i mezinárodněprávními normami, které navazují na Ottawskou konvenci,“ uvedl Foltýn.

Firma Excalibur Army se brání, že miny zakázané nebyly. Za případem vidí konkurenční boj. „Dnes už je známo, že do Česka jiná firma dovezla skutečně zakázané skákavé miny se souhlasem policie a ministerstev a nikdo ji nestíhá. Excalibur skladoval torza směrových min bez iniciace a všechny posudky se shodují, že směrově řízené miny Ottawskou úmluvou zakázány nejsou,“ dodal Čírtek.

Policie manažery a zaměstnance společností Excalibur Army a Real Trade obvinila už v březnu. Mluvčí společnosti Excalibur Army Andrej Čírtek dříve uvedl, že uvedené miny nepovažují maďarský stát, od nějž je firma získala, ani české licenční orgány za zakázané, že obvinění je účelové a může způsobit miliardové škody.

Vrtulníkem nad vrbětickým areálem.
Pohled na vrbětický les.
,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....