10. srpna 2017 7:45, aktualizováno  10:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kvůli stromům stály vlaky mezi Olomoucí a Prahou. Neprůjezdné byly i náhradní cesty

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 13Diskuse
Železniční trať (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Železniční trať (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

OLOMOUC Popadané stromy po silné noční bouřce zastavily ve čtvrtek na více než pět hodin dopravu na železničním koridoru mezi Olomoucí a Prahou. Vlaky se po jedné koleji rozjely kolem 09:15, řekla mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová. Stromy zkomplikovaly dopravu i na cestách, kvůli popadaným stromům byla časně ráno neprůjezdná například dálnice D35 z Mohelnice do Olomouce. Hasiči zaznamenali 160 výjezdů, řekla mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková.

Doprava byla na hlavním koridoru zastavena v úseku mezi Lukavicemi a Štěpánovem, kde začaly na trať padat stromy před 04:00. Další problém byl na úseku Moravičany - Lukavice, kde bouřka způsobila poruchu trakčního vedení. Zastavení dopravy postihlo i dálkové noční spoje a desítky rychlostních i osobních vlaků. Dráhy přitom nemohly nasadit náhradní autobusy, popadané stromy totiž zkomplikovaly dopravu i na okolních silnicích.

V Olomouckém kraji zastavila bouřka dopravu i na regionálních tratích a to mezi Konicemi a Dzbelí na Prostějovsku, Olomoucí-Řepčínem a Příkazemi na Olomoucku a na trati mezi Olomoucí a Uničovem, doplnila mluvčí drah. Vlaky se tam podle informací ČR už rozjely.

Několik silných bouřek se krajem prohnalo před 04:00. Hasiči řešili už téměř 140 událostí. „V terénu je aktuálně asi 20 jednotek hasičů, které stále odstraňují popadané stromy a větve na komunikacích, na drátech elektrického vedení a také autech. Uvolněné nebo stržené střešní krytiny na rodinných domech a výrobních halách na několika místech našeho kraje jsou již vyřešené, hasiči provizorně objekty zakryli plachtami a opáskovali,“ řekla dopoledne Hacsiková.

Pomoc hasičů se podle ní soustředí zejména na odstraňování popadaných stromů a větví z komunikací a nájezdů na dálnici D35, v několika případech spadl strom na dráty elektrického vedení, přístavky u rodinných domů nebo auta. V Rakové silný poryv větru posunul plechovou garáž rodinného domu a opřel ji o strom. V Mohelnici vítr poškodil střechu výrobní firmy, v Unčovicích se uvolnila asi polovina střechy hangáru.

V pěti případech silný vítr také poškodil nebo uvolnil střešní krytinu na rodinných domech nebo výrobních halách. Nejhorší situace byla podle Hacsikové v Hněvotíně, kde vítr odnesl plechovou střechu o rozměrech asi deset krát 20 metrů a v Řimicích, kde skončil celý dům bez střešní krytiny. „Hasiči ráno zasahovali také u dvou dopravních nehod, při kterých osobní vozidlo narazilo do spadlého stromu,“ doplnila mluvčí.

Hasiči upozorňují na to, že od dnešních 14:00 do pátku 3:00 je v platnosti výstraha meteorologů před silnými bouřkami.

ČTK
  • 13Diskuse
Najdete na Lidovky.cz