Středa 8. července 2020svátek má Nora 18 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kvůli švarcsystému vydíral expolicista. Inspekce řeší napojení na šéfy

Obálka s penězi (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obálka s penězi (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Systém úplatků funguje pod záštitou nadřízených, tvrdili inspektoři, které policie obvinila z přijetí úplatku při kontrole švarcsystému. Podle generálního inspektora Rudolfa Hahna šlo jen o jejich výmysl. Chce však celou věc prošetřit. V rozhovoru pro Lidovky.cz dodal, že jeden z obviněných je bývalý policista.

Zdá se, jako by to měli úředníci velmi dobře naplánované. Na pražský inspektorát práce nastoupili teprve začátkem minulého roku. Tedy krátce poté, co začal platit zákon tvrdě postihující tzv. švarcsystém.

Inspekce práce právě tehdy rozjela masivní vlnu kontrol. Do velkých i drobných firem přicházeli inspektoři, aby ověřili, že má zaměstnavatel u sebe smlouvy všech svých zaměstnanců. Přesně tak to stanovuje zákoník práce, aby se předešlo nelegálnímu zaměstnávání.

Kontrolovat smlouvy měla za úkol i nyní již obviněná dvojice inspektorů. "V rámci projektu zaměřeného na kontrolu nelegálního zaměstnávání měli uzavřen pracovní poměr do 31.12. 2013. Nešlo tedy o dlouhodobé zaměstnance," uvedl generální inspektor Rudolf Hahn. Zároveň upřesnil, že jeden z inspektorů dříve pracoval u policie.

Se souhlasem vedení?

Když letos v dubnu přišli tito úředníci do jedné z pražských restaurací, zjistili, že provozovatelka u sebe nemá všechny doklady. Zbývající dokumentaci proto přinesl její manžel přímo do budovy oblastního inspektorátu. Tam mu úředníci nabídli "alternativní cestu", jak celý případ uzavřít - dostanou 50 tisíc a on nebude mít žádné problémy.

Více o případu čtěte zde:

Při této nabídce se zmínili, že systém úplatků funguje se souhlasem jejich nadřízených. "Ti pánové uváděli něco v tom smyslu, že o tom jejich nadřízení vědí," potvrdila pro Lidovky.cz Ludmila Kaštilová, provozovatelka restaurace I love mama.

"Myslím  si, že jde o výmysl obou inspektorů, kterým chtěli svému jednání dodat větší váhu a více zapůsobit na své oběti," reagoval na tvrzení generální inspektor Rudolf Hahn. Podle něj to ani není součást aktuálního vyšetřování policie, protože v tomto směru policie nepožádala jeho úřad o pomoc.

Co je švarcsystém

Švarcsystém spočívá v tom, že podnik místo zaměstnanců na tu samou práci najímá živnostníky, čímž ušetří peníze za zdravotní a sociální pojištění.

Za znaky švarcsystému se považuje, když člověk splňuje následující body, přitom ze zaměstnavatelem nemá pracovněprávní vztah.

  • vystupuje jménem zaměstnavatele, ne sám za sebe
  • dostává pravidelné a stejné odměny
  • pracuje s pomůckami zaměstnavatele (počítač ve firmě)
  • má stanovenou pracovní dobu
  • existuje vztah nadřízenosti a podřízenosti (plní příkazy)
    ad.

"V této chvíli nemám žádný důvod se domnívat, že by zde existoval  nějaký pravidelný úplatkářský systém, ani že by se týkal vedoucích zaměstnanců obou inspektorů. Nicméně  to nechci brát na lehkou váhu a použiji různých vnitřních auditních a personálních možností, které má zaměstnavatel k dispozici," uvedl Hahn.

"Nemohu sdělit, zda napojení úředníků na vyšší patra prošetřujeme," uvedl Tomáš Bláha z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu. "K tomuto případu mohu aktuálně sdělit pouze tolik, že už byli oba muži propuštěni z vazby," dodal Bláha.

Nejde o jediný případ

Dvojice inspektorů čelí obvinění z přijetí úplatku a zneužití pravomoci. Policie je dopadla právě ve chvíli, kdy si od provozovatele restaurace přebírali peníze. Ten totiž předem kriminalisty na nekalé chování inspektorů upozornil. Policie navíc zjistila, že si o úplatek řekli minimálně ještě v jednom případě. Nevyloučila ani, že jich bylo mnohem více.

ČTĚTE TAKÉ:

"Nedomnívám se, že se jedná o rozsáhlejší problém napříč Státním úřadem inspekce práce. Nemohu však tvrdit, že se jedná o naprosto ojedinělý případ," reagoval na tuto informaci Hahn. Sám prý v minulosti několikrát poskytl policii informace o možné korupci svých zaměstnanců, nesouviselo to však s kontrolami nelegálního zaměstnávání.

Generální inspektor ocenil, že se vydíraní majitelé restaurace obrátili na policii, a dodal, že je připraven se jim za chování svých podřízených omluvit.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!