Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kvůli svodidlům dálnice zpomalila

Česko

Dálniční poplatky plaťte, ale výhod dálnice nevyužijete.

Nové úseky napojující Zlín na dálniční síť mají stále vady – a kvůli nim i výrazně sníženou rychlost.

HULÍN Je to dálnice a rychlostní komunikace, ale po nových částech D1 a R55 lze jet jen o něco rychleji než po silnici první třídy. Značky snižují maximální rychlost po novém úseku Kroměříž–Otrokovice na 100 kilometrů za hodinu.

Oficiální stanovisko Ředitelství silnic a dálnic zní: V rámci přejímky jsme narazili na případy, kdy nová svodidla nesplňovala stanovené podmínky. Proto kvůli bezpečnosti řidičů snižujeme maximální rychlost. Protože není jisté, zda by svodidla náraz udržela.

Spojnice Kroměříže a Otrokovic se otevřela v prosinci, omezení ale platí stále. „Ano, je to v celém úseku,“ potvrdil včera Vladimír Vařeka, který má stavbu na starosti.

Silničáři nyní problém řeší se stavebními firmami. Trvají na tom, aby firmy zamezily použití neschválených komponentů, zajistily výměnu nebo prokázaly, že odpovídají technické dokumentaci. Do problému se totiž vložil i ministr dopravy Vít Bárta: zadal kontrolu stavu zabezpečení nejen na tomto úseku.

Problém se svodidly přitom není jediným, s nímž se nově otevřený úsek potýká. Jeho otevřením se sice nejstarší tuzemská dálnice D1 u Kroměříže prodloužila o dalších pět kilometrů a v křižovatce, označované silničáři jako Moravská, se na ni napojilo dalších třináct a půl kilometru rychlostní silnice R55 směrem do Otrokovic – ale křižovatka sama je zatím jenom velice drahou zatáčkou. Umožňuje od Kroměříže pouze cestu ke Zlínu, ačkoli je už dostavěno několik dalších kilometrů dálnice D1 na sever.

I úsek D1 od Hulína do Říkovic měl začít fungovat loni, ale silničáři jej neotevřeli. Zdůvodňují to vydatnými dešti, které narušily náspy. „Jinak by s velkou pravděpodobností v průběhu příštího roku došlo na provozované stavbě k vážným deformacím a poruchám na vozovce s odhadovanými vícenáklady na opravu v rozmezí cca 10,5 až 13 milionů korun,“ tvrdilo jejich oficiální oznámení.

Problém se týká i úseku R 55, který je obchvatem Otrokovic. Ten se napojením na dálniční síť, byť stále problémovou, stal od ledna zpoplatněným. Mnoho aut kvůli úsporám jezdí opět přes město.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...