Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kvůli titulu přestaví výstaviště

Česko

OSTRAVA Dvě miliardy korun je Ostrava připravena investovat do projektu Evropského hlavního města kultury 2015. Rozhodli o tom na včerejším mimořádném jednání městští zastupitelé.

Ostrava se o titul uchází mimo jiné s projektem přeměny výstaviště na Černé louce. Hodlá tam vybudovat vzorovou městskou čtvrť s novou koncertní síní, městskou galerií, hudebním pavilonem, kulturním inkubátorem a novými prostory určenými pro bydlení.

Město očekává, že potřebná investice na stavby dosáhne asi 3,75 miliardy korun. Dvě miliardy by měly jít právě z rozpočtu města, přičemž polovinu této částky chce získat Ostrava s pomocí úvěru. Celkové náklady by pak měly být dokryty ze zdrojů Evropské unie, státu, Moravskoslezského kraje a privátních zdrojů. Město už navíc v těchto dnech zahájilo výstavbu přístavby alternativní scény divadla loutek, která je právě součástí chystaného kulturního klastru.

Primátor Petr Kajnar věří, že nynější rozhodnutí zastupitelstva bude závazné i pro případné nové vedení města, protože by bylo pro město ostudou, kdyby svůj závazek nedodrželo.

Zastupitelé Ostravy včera zároveň schválili podobu druhé přihlášky města, jejíž součástí jsou rozšířené informace o projektu Ostrava 2015 sestavené podle doporučení výběrové komise z předvýběrového kola.

V roce 2015 získají titul Evropského hlavního města kultury dvě města, jedno belgické a jedno české. Otitul se spolu s Ostravou uchází také Plzeň, mezi původními kandidáty byl i Hradec Králové, který však nepostoupil do druhého kola. Kandidaturu zvažovalo i Brno, vedení města se ale nedokázalo dohodnout a nakonec z toho úplně sešlo. O konečném vítězi se rozhodne 8. září. Do konce června musí být na ministerstvo kultury odevzdány doplněné přihlášky. Vítěze vybírá třináct porotců, šest je českých, sedm zahraničních.

Ostrava už na proměnu Černé louky vypsala i urbanistickou soutěž, dosud bylo odevzdáno asi 70 návrhů na podobu lokality. Vítěz mezinárodní soutěže bude znám během dvou týdnů. Část porotců by ještě před vyhodnocením soutěže měla navštívit Ostravu.

***

O nositeli titulu Evropské hlavní město kultury porota rozhodne 8. září

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....