Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kvůli údajnému solárnímu podvodu za miliardy stíhá policie čtveřici lidí

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Jedna z největších českých solárních elektráren měla dostat povolení k provozu na základě nepravdivých informací v dokumentaci před více než pěti lety. Policie kvůli podvodu, který by elektrárně na 20 let garantoval výhodné výkupní cenu elektřiny, stíhá čtyři lidi. Škoda by v takovém rozsahu dosáhla skoro 4 miliard, již způsobená se pohybuje kolem jedné miliardy.

Solární elektrárna Vranovská Nová Ves na jižní Moravě byla dostavena v prosinci roku 2010. Již v listopadu však její majitelé zažádali o licenci a v dokumentech uvedli, že je vše hotové. Podle policejního obvinění, které má k dispozici Český rozhlas, se podvod týkal například Prohlášení o kompletnosti a jakosti či revizní zprávy elektrického zařízení.

Podle žaloby Vrchního státního zastupitelství v Olomouci neměla elektrárna v té době nárok na dotovanou výkupní cenu elektřiny, protože nebyla schopna bezpečného provozu a na místě nebyly všechny fotovoltaické panely.

„Již způsobená škoda dosahuje téměř jedné miliardy korun. Celková škoda za dvacet let provozu by pak měla dosahovat téměř čtyř miliard korun,“ řekl k události žalobce Radek Mezlík.

Mezi stíhanými jsou podle rozhlasu dva zástupci dodavatelských firem, které dohlížely na stavbu. Dalším obviněným je revizní technik, který podepsal zprávu, že elektrárna je schopna bezpečného provozu a má určitý počet fotovoltaických panelů. Posledním stíhaným je pracovník stavebního úřadu, který informace v dokumentaci nezkontroloval, přesto vydal kolaudační rozhodnutí.

Policie případ prověřovala již dříve, ale následně ho odložila. Elektrárnu podezříval i Energetický regulační úřad, který ji licenci poskytl. V roce 2014 však policejní orgány došly k názoru, že k podvodu nedošlo. Nesrovnalosti měly sice existovat, ale licence měla být platná.

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

Na pornu od šesti let. Českým dětem hrozí setkání s predátory i závislost

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Třiadvacetiletý Kryštof H. nikdy neměl delší vztah, známosti vždy záhy ztroskotaly. „Nakonec jsem u psychologa zjistil,...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...